Xitang Çin'in Venedik'i

Shangai, Çin’in finans ve uluslararası ticaret merkezi, Hangzhou ise son olarak G-20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmış ülkenin modern yüzü... Bu iki kentin tam ortasında ise saklı bir hazine uzanıyor: Xitang Su Kasabası... Burası Çin’in Venedik’i olarak nitelendiriliyor

G-20 Zirvesi için geldiğimiz Zhejiang eyaletine bağlı Hangzhou şehri kafamızdaki Çin algısını darmadağın etti. Egzotik Çin yerine karşımıza bir Avrupa ülkesine benzer modern bir şehir çıktı. Çok katlı binalar, geniş caddeler, bisiklet ve motosiklet yolları... Hızlı trenler Shangai ile Hangzhou arasında mekik dokuyor. Çin'in en modern bu iki kenti arasında ise tarihi bir hazine uzanıyor: Xitang Su Kasabası. Su Kasabası, çünkü bu tarihi şehir kanalların etrafına kurulmuş vaziyette. Bu yüzden Çin'in Venedik'i olarak da adlandırılıyor. Kasaba geçmişte Ming ve Qing hanedanlığına ev sahipliği yapmış. Çevredeki diğer şehirlerle kanallar vasıtasıyla ulaşımı olduğu için dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş.

BİN YILI AŞKIN YAŞAYAN KASABA
Hangzhou'dan yaklaşık iki saatlik bir yolculukla Xitang'a ulaşıyoruz. Shangai ile arasındaki mesafe ise yaklaşık bir saat. Burası bölgenin turizm merkezlerinden biri. Xitang için ayrıca bin yılı aşkın süredir yaşayan kasaba yorumu yapılıyor. Çünkü burada geçmişten bu yana hiç ara vermeyen canlı bir günlük yaşam sözkonusu. Tarihi kasabaya giriş için 100 yuan (yaklaşık 45 TL) ödemeniz gerekiyor. Ancak size verilen bileti sakın atmayın. Çünkü içerdeki tapınaklara girebilmek için yine biletinizi okutmanız gerekiyor. Karşılama merkezinde biletinizi aldıktan sonra saatler önce içinde bulunduğunuz modern Çin'den ayrılıp, otantik Çin'e giriş yapıyorsunuz. Girişte yer alan kroki, Xitang Su Kasabası'nın büyüklüğü hakkında size bir fikir veriyor. Tarihi kasaba için iki-üç saatlik süre yetersiz kalıyor. Tamamını gezmek istiyorsanız burası için en az tam bir gün ayırmalısınız. Küçük bir bahçenin içinden geçip kanal boyunca uzanan kasabaya adımınızı atıyorsunuz. Sağlı sollu küçük dükkanlar sizi karşılıyor. Burada hediyelik eşyadan, yiyeceğe kadar birçok şey satılıyor.

21 KÖPRÜLÜ ŞEHİR
Bölgedeki dokuz nehrin buluştuğu Xitang Su Kasabası'nın içinde tam 21 taş köprü bulunuyor. Bu tarihi köprüler, suya yansımalarıyla birlikte eşsiz bir manzara sunuyor. Kanalların etrafında ise Çin mimarisinin eşsiz örneklerini görüyorsunuz. Kanal içinde teknelerle gezinti yapabiliyorsunuz. Demirlemiş daha büyük tekneler ise restoranta çevrilmiş. Burada ve kanal boyunca uzanan dükkanlardan Çin'in kendine özgü lezzetlerini tadabilirsiniz. Bizim damak tadımıza pek uymasa da eğer farklı lezzetleri tatmak isterseniz, burası sizin içi biçilmiş kaftan. Bizim yemeklere karşı tereddütlü bakışımızı, satıcının "Belki lezzetlidir" sözleri bile değiştiremedi. Bu konuda karar sizin.

DOĞAL BİR FİLM SETİ GİBİ
Kasabasının içinde bir de tapınak var. Yedi Ustalar Tapınağı'na gelen bazı Çinliler burada dua ediyorlar. Tapınağın girişinde, kasabanın çeşitli noktalarında Çin'e özgü heykeller yer alıyor. Kasabada bir hastane, sinema, müze, turist merkezi gibi binalar bulunuyor. Tarihi ve egzotik yapısıyla kasaba adeta bir doğal film seti gibi. Görevimiz Tehlike 3 filminin final sahneleri de bu kasabada çekilmiş. Tom Cruise'nin Ajan Ethan Hunt olarak heyecanla koşturduğu sokaklarda siz de bir turist olarak sakin bir gezi yapabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN