Doğadan gelen sağlık

Avusturya’nın en güzel göllerinden Wörthersee sağlık turizminde iddialı. Gölün kıyısındaki VivaMayr ziyaretçilerine sağlıklı beslenmeyi öğreten bir detoks merkezi. Seyahat danışmanı Özlem Avcıoğlu SABAH Tatil için yazdı

Doğadan gelen sağlık

Slovenya ve İtalya'ya 45'er dakika uzaklıktaki Wörthersee, müthiş bir doğaya sahip. Klagenfurt şehrinden Velden şehrine uzanan göl, suyunun rengiyle Maldivleri aratmıyor. 1950'lerden itibaren dünya sosyetesinin ve aristokratların ev alıp yaz tatillerini geçirdiği Wörthersee, sağlık turizmi alanında da öne çıkıyor ve her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Gölü tanımanın en güzel yolu bot turu yapmak. Gölün kıyısında bulunan Pörtschach özellikle yazları buranın en canlı ve gözde kasabası. Klagenfurt'un göle kıyısı olan bölümünde, enfes bir bahçe içinde yer alan Maria Loretto adlı kafe ve restoran ise bölgenin ünlü şnitzelini yiyebileceğiniz yeri. Bu arada göle en yakın havaalanı bir saat uzaklıktaki Ljubljana. Avusturya'nın en güzel göllerinden biri olan Wörthersee kıyısında bulunan VivaMayr ise sadece detoks değil, ömür boyu sağlıklı beslenmeyi doktorların kontrolünde öğreten bir merkez. Üstelik dünyaca ünlü sağlık merkezi insanda alışkanlık yapıyor. Yılda en az iki kez gitmezseniz kendinizi eksik hissediyorsunuz.

ENERJİ ARTIYOR
Doğa harikası, ufacık bir köy olan Maria Wörth'de ormanla Alp dağları arasında, gölün kıyısında bulunan VivaMayr, Avusturyalı efsane doktor Franz Xaver Mayr'ın yöntemini uyguluyor. Daha önce farklı detoks ve sağlıklı yaşam merkezlerine gitmiş biri olarak VivaMayr'dan memnun kaldığımı ve uyguladıkları metodun farklı olduğunu söylemeliyim. Bütün hedef sindirim sisteminizi rahatlatmak ve sindirimi hızlandırmak üzerine. Doktor kontrolünden geçip çıkan verilere göre kişisel tedavi programınız çıkarılıyor. Kinesiyoloji denen bir kas testi ile vücudunuzun neleri tolere edip neleri etmeyeceğini ölçüyor ve beslenme planınızı ona göre kişiye özel olarak düzenliyorlar. Planda ömür boyu uygulanması gerekenler de var. Saat 16.00'dan sonra sonra kesinlikle çiğ yiyecek yememek ve yediklerinizi çok çiğnemek gibi. İlk günler biraz zorlansanız da üçüncü günden sonra enerjiniz tavan yapıyor.

BİLİNÇALTINA YOLCULUK
Bu sene sadece vücut değil, ruhen de yenilendim. Psikanalist Magda Kohla zihniniz başka şeyler düşünse de hissettiklerinizi ortaya çıkaran bir yöntemle sizi bilinçaltınıza yolculuğa götürüyor ve kendinizin bile bilmediği sorunların nedenini ortaya çıkarıyor. İnanılmaz bir deneyim. Sonuç, sıvı ve çiğ yemeklerle yapılan detokslardan çok daha başarılı. Program bittiğinde sekiz günün ne kadar az olduğunu fark ediyosunuz. Bir üç hafta daha devam edip detoksu bir aya tamamladığınızda incelmiş ve hafiflemiş oluyorsunuz.

BLED'İ GÖRMEDEN DÖNMEYİN
Avusturya sınırı ile Ljubljana'nın ortasında bulunan Bled kasabası ve gölü, Slovenya'nın en çok turist çeken bölgesi. Bir zamanlar dünyanın her bir köşesindeki aristokrat misafirler tarafından ziyaret edilen kasaba bugün en önemli kongre ve dinlenme merkezi. Gölün ortasındaki küçük bir adada yer alan kiliseye plenta diye adlandırılan kayıklarla ulaşılıyor. Dileyenler Tito'nun eskiden yazlık ev olarak kullandığı Vila Bled'de de konaklayabilir.

BİZE ULAŞIN