Seyahat taleplerinde ciddi artış var

Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin, Türkiye’de seyahat endüstrisinin son 10 yılda hızlı bir gelişim gösterdiğini belirtirken gençlerin ve ailelerin seyahat etmeyi bir ihtiyaç ve kişisel gelişim fırsatı olarak gördüğüne dikkat çekti

Seyahat taleplerinde ciddi artış var
Seyahat endüstrisindeki son gelişmeleri Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin ile konuştuk. Alptekin bu yılın yurtdışındaki gözde rotaları ile ilgili de bilgi verdi.
- Türkiye'de seyahat endüstrisi son dönemde nasıl bir gelişme gösterdi?
- Türkiye'de seyahat endüstrisi son 10 yılda hızlı bir gelişim gösterdi. Havacılık ve konaklama sektörlerindeki ilerlemeler iç pazardaki toplam seyahat taleplerinde ciddi bir artış yaşanmasına neden oldu. Dijital kanallardaki gelişme tatilseverlerin farklı destinasyonlara ilişkin bilgi ve görsel malzemelere daha kolay ulaşmasını sağladı, özellikle yurtdışı seyahat noktalarına olan ilgi arttı. Gençler ve aileler seyahat etmeyi bir ihtiyaç ve kişisel gelişim fırsatı olarak görmeye başladı. Son yıllarda seyahat etme sıklığı artarken erken rezervasyon dönemlerinden faydalanarak avantajlı fiyatlardan yararlanma tutumu da gelişme gösterdi.
- Yurtiçi tatil olanaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Türkiye'nin dünya çapındaki kaliteli tesisleri ve misafir memnuniyetine dayalı hizmet anlayışı yabancı ve yerli turistler için ideal tatil olanaklarının oluşmasını sağladı. Turizmi çeşitlendirmek adına kamu ve özel sektör işbirliği ile segmentasyona gidilerek kış, termal, sağlık, spor ve tematik turizm kanalları geliştirildi, yeni ürün seçenekleri oluşturuldu.

KURU SABİTLİYORUZ
- 2017 turizm sezonuna yönelik erken rezervasyon kampanyaları beklentilerinizi karşıladı mı?
- Prontotour'da yılın 12 ayına yayılan bir erken rezervasyon sistemi var. Biz aslında 365 gün erken rezervasyon yapıyoruz ve diyoruz ki "Prontotour'dan erken al, az öde, kazançlı çık." Öte yandan yurtiçi departmanımız erken rezervasyon döneminde yüzde 40'lara varan indirimlerle satışlarına devam ediyor. Talepten memnunuz. Yaptığımız planlama doğrultusunda hedeflerimize ulaşacağız. Tatilseverlerin erken rezervasyon dönemindeki avantajlı fiyat seçeneklerini kaçırmamasını tavsiye ediyoruz.

- Euro ve dolardaki yükselmelere karşı ne gibi önlemler alıyorsunuz?
- Dolar ve euro'daki yükselmeden misafirlerimizin etkilenmemesi için kuru sabitliyoruz. Seyahatseverlerin düşük kur ile avantajlı satın alma yapmalarını sağlıyoruz. Erken rezervasyon dönemi fırsatlarını da düşünürsek aslında tur satın almak için uygun bir dönem olduğunu söyleyebilirim.

İKİ YILDA DOKUZ MİLYON KİŞİ
- Yurtdışı seyahatlere olan ilgi arttı mı?
- Yurtdışına çıkan yerli ziyaretçilerin sayısı son iki yılda dokuz milyona ulaştı. Tur operatörü ve acentalar daha güçlü operasyonlar ile başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok noktasına ulaşırken yeni paket tur programları geliştirerek farklı ilgi alanları olan seyahatseverlere alternatif ürünler sundular. Elit ve niş seyahat departmanları ciddi büyüme gösterdi. Bu noktada Prontotour olarak misafirlerimizin memnuniyetini esas alan bir yaklaşımla ürünlerimizi çeşitlendirdik. Ayrıcalıklı tatil fırsatı sunan ProntoPlus markamız son iki yılda yüzde 100'ün üzerinde büyüdü.
- Aileler, gençler ve genç çiftler (balayı çiftleri) için farklı tur alternatifleriniz var mı?
- Aileler, gençler, genç çiftler, öğrenciler ve toplumun bütün katmanlarının bir şeyler bulabileceği Avrupa şehirleri yoğun ilgi görüyor. Kuzey Avrupa ülkelerinin çocuklu aileler, Orta Avrupa ülkelerinin gençler ve genç çiftler tarafından daha çok tercih edildiğini söylemek mümkün. Bu dağılımda gidilen ülkelerin sosyal hayatı, eğlence anlayışı gibi unsurlar belirleyici oluyor. Aileler, gençler ve genç çiftler için önerebileceğimiz çokça alternatif bulunuyor. İspanya, İtalya, Portekiz gibi klasik rotalarla birlikte Hırvatistan, Letonya, Romanya gibi Avrupa ülkeleri de alternatif rotalar olarak düşünülebilir. Örneğin Zagreb gibi bir şehir var Hırvatistan'da ve bu şehrin dünyada başka bir eşi benzeri yok. Romanya aynı şekilde Ortaçağ'ın başka bir yüzünün görülebileceği sıra dışı Avrupa rotalarından. Avrupa dışında egzotik destinasyonlar kesinlikle sıra dışı bir tatil fırsatı sunuyor. Bambaşka bir iklim, bambaşka insanlar, bambaşka yemekler, bambaşka kültürler... Hemen her şey alışılmış olandan farklı. Aynı şeyi Afrika ülkeleri için de söyleyebiliriz. Doğal hayatın en orijinal haliyle keşfedilebileceği noktalar Afrika ülkelerinde bulunuyor. Özel bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenlere ise Sakura Zamanı Japonya, Maya ve İnka Kültürünün İzinde Peru&Bolivya ve Don Kişot'un İzinde İspanya adıyla hazırladığımız tur programlarını incelemelerini tavsiye ediyorum.
BİZE ULAŞIN