Spa’da bir gün

Bakım, rahatlık ve enerji kaynağı spa’lar, bedenle birlikte ruhu da şımartıyor. Günümüzün modern spa’larında ihtiyaca göre birçok seçenek bulunuyor. Peki spa’da bir gün geçirmek kişiye neler kazandırıyor? İşte dokuz maddede spa’nın yararları

Spa’da bir gün
DERLEYEN: NEHİR GÜNDÜZ

Anlamı suyla gelen sağlık ve bakım olan spa'ların geçmişi aslında çok eski tarihlere, medeniyetlere uzanıyor. Yani atalarımız, suyun rahatlatıcı ve tedavi edici özelliğini yıllar öncesinden keşfetmiş. Günümüzde ise modern teknoloji ve birçok seçenekleriyle spa'lar modern insanının ihtiyaçlarına cevap veriyor. Yöntemler de kapsadığı alan da genişledi. Güzellikten sağlığa bakımdan kilo problemine kadar geniş bir yelpazeden bahsediyoruz... Yani spa'lar dış görünüşünüze etkileyicilik katarken zihninizi de sakinleştiriyor.

Tedavi edici özelliği de var
Spa'lar artık sadece rahatlama ve keyiften ibaret değil. Çeşitli rahatsızlıklar için tedavi sürecine eşlik edecek önemli de bir seçenek. Kendinize uygun bir spa seçeneği için doktorunuza ya da spa'nın doktoruna danışıp daha fazla yararlanmanın yollarını öğrenebilirsiniz. Mesela hidroterapinin eklem iltihabına karşı olumlu etkisi biliniyor. Bununla beraber, alına yağ damlatma işlemi olarak özetlenebilecek olan Thakradhara'nın da migrene iyi geldiği ileri sürülüyor. Ama spa'ya gitmek için herhangi bir rahatsızlığınızın olmasına gerek yok. Bugünlerde spa'lar sizi şımartmakla beraber hastalıkları önlemek için de çeşitli alternatifler sunuyor.

Zindelik ve enerji sağlar
Sıcak çamur, buzlu yöntemler, sauna, buhar gibi birçok seçeneğin yanı sıra spa'lardaki önemli bir yöntem de masaj. Rahatlık, huzur ve enerji kaynağı masajın sağlığa olumlu katkıları da var. Bunlardan biri bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Bununla birlikte merkezi sinir sistemini rahatlatması, kan akışını hızlandırması ve vücuttan zararlı maddelerin atılması gibi yararları da bulunuyor.

Teknolojik aletlerden uzak, huzurlu bir gün
Bazı spa salonları bilgisayar, cep telefonları, televizyon ve radyo gibi bütün teknolojik aletleri yasakladığı için zaman size kalarak bütünüyle bir konsantrasyon ve rahatlama sağlıyor.

Işıltınızı yayar
Güzellik ve bakım yönüyle de öne çıkan spa'larda bütün güzellik rutininizi tamamlayabilirsiniz. Spa'ların özel güzellik programlarıyla pırıltılı bir cilt ve bakımlı bir görüntüyle etrafınıza ışıltı saçarken, akne, siyah noktalar ve kepek gibi cilt sorunlarına karşı da başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Toksinlerden arındırır
Kirli hava ve yediğimiz zararlı maddeler toksinlerin vücudumuzda birikmesine yol açıyor. Bazı spa'lardaki detoks programları toksinleri atarak, cildin güzelleşmesine yardımcı oluyor.

Rahatlatır
Kim uzun bir haftanın sonunda rahatlamak istemez ki? Klasik programların dışında spa'larda gül yapraklarının olduğu bir jakuzide rahatlama, bal ve sütle yapılan masaj gibi değişik seçenekler de mevcut.

Yeniler
Stresli ve yoğun iş hayatı yüzünden bunaldığımız dönemler olsa da en azından bir günlük spa programıyla kendimizi rahatlatıp, şımartabiliriz. Bu da hem ruhumuza hem işimize daha verimli bir yansıma sağlayacaktır.

Masajlarıyla dinginleştirir
Özellikle uzun süre oturmaktan masa başında çalışanların büyük bir sorunudur, boyun, sırt ve omuz ağrıları. Spa'ların sunduğu masaj ve diğer yöntemlerle kaslarınızı rahatlatın. Kaslarınızın rahatlamasıyla birlikte ruhsal bir dinginlik de size oldukça iyi gelecektir.

Formunuzu korur
Düzenli olarak spa'ya gitmek kilonuzu korumanıza da yardımcı olur. Spor ve diyetin yanında masaj da uzun vadede kilo verme konusunda yardımcı bir yöntemdir. Spa'lar sayesinde daha sağlıklı bir yeme planı oluşturarak diyetinizi bir yaşam tarzına dönüştürebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN