Baltıkların incisi Riga

Kuzey’in Paris’i Riga, tarihi yapıları, alabildiğine uzanan ormanları, eğlence merkezleri özellikle de beyaz geceleriyle gözde destinasyonlardan

Baltıkların incisi Riga
Letonya'nın başkenti Riga, aynı zamanda Baltık devletlerinin en büyük kenti. İstanbul hareketli üç saatlik uçuşla Riga'dayım. Havalimanı ile şehir merkezi arası yarım saat sürüyor. Sert iklimine karşın şansımıza hava çok güzel... Rigalılar havayı değerlendirerek park ve bahçeleri doldurmuş. Keşfe, Riga denilince akla ilk gelen House of Blackheads'tan (Kara Kafalılar Evi) başlıyorum. Yapı, Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerinden. Kara Kafalılar adı tüccarların saçlarının siyah olmasından geliyormuş. Bugün müze olarak kullanılan bu mekanın bulunduğu yer, yılbaşı ağacının ilk süslendiği meydan olarak da biliyor. O nedenle bu yapı turistlerin en yoğun ilgi gösterdiği alanlar arasında.

ÜÇ BİRADERLER EVLERİ
Eski şehir meydanında yürürken Dome Katedrali tüm heybetiyle karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Baltıkların en büyük katedrali. Kentin bir başka simgesi de Kedi Ev. Efsaneye göre loncaya kabul edilmeyen bir tüccar loncanın karşısına inşa ettiği binanın çatısına iki tane kara kedi heykeli yaptırmış. Kedilerin popolarını loncaya doğru çevirerek kızgınlığını ifade etmiş. Bremen Mızıkacıları heykelini gördüğümüzde ise şaşırıyoruz. Bremen ile Riga'nın kardeş şehir olması nedeniyle Almanların Bremen Mızıkacıları heykelini şehre hediye ettiğini öğreniyoruz. Ortaçağ'dan kalma evleri yansıtan yapışık Üç Biraderler Evleri ise renkli yapılarıyla görsel şölen sunuyor. Özgürlük Anıtı ise kentin tam merkezinde. Anıtın tepesindeki kadın heykelinin elindeki üç yıldız Letonya'nın üç bölgesini temsil ediyor. Rigalıların buluşma noktası olan Özgürlük Anıtı şehrin en hareketli alanı. Günün yorgunluğunu Özgürlük Anıtı'nı yakınındaki Pilsetas kanalı etrafındaki parkta atıyoruz. Park aynı zamanda kentin en büyük parkı. Riga'yı ayrıcalıklı kılan yönü ise beyaz gecelere ev sahipliği yapması. Mayıstan temmuz ayının sonuna kadar hava geç saatlere kadar aydınlık. Kent bu aylarda çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Bu güzellikler, tarihi kentin, 1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasını sağlamış.

DOĞA SPOR TARİH...
Başkentteki ikinci günümüzde 55 kilometre uzaklıktaki, yeşilin tüm tonlarına sahip orman ve göllerle süslü Sigulda'dayız. Tarihi yapılar ve kaleleriyle de ünlü Sigulda, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi altında. Özellikle doğa sporlarına ev sahipliği yapan Sigulda kentinde Tarzan adlı büyük bir aktivite parkı da var. Buradaki Gutman Mağarası yüksek kayaları ve kayaların üzerindekiki yazıları ile ziyaretçilerin ilgi odağı. Rivayete göre aşıklar buraya gelir, aşklarını bu duvara kazıyarak ölümsüzleştirirmiş. Turiada Kalesi de kırmızı tuğlarıyla dikkat çekerken gökyüzüne doğru uzayan kuleleriyle göz kamaştırıyor. Kendinize güveniyorsanız kulelerin en tepesine çıkıp harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Başkente 30 kilometre uzaklıktaki tatil bölgesi Jurmala da bir başka çekim merkezi. Baltıkların en güzel denizine sahip bölge termal suları ve çamur banyolarıyla ünlü. Jurmala'nın merkezi Jomasi İela Caddesi'nde şık kafe ve restoranlar yan yana sıralanıyor.

SANAT ŞEHRİ
Sanat kenti Riga'da yıl boyunca çeşitli festivaller düzenleniyor. Sanat çeşitliliği fazla. Gece hayatı oldukça hareketli. Çok sayıda eğlence merkezli var. Kentin önemli hediye seçeneği amber takıları. Ama fiyatları el yakıyor. Soğuk iklimi nedeniyle tezgahları yün eldiven, şapka ve atkı da süslüyor. Kent, Lamia adlı çikolata markasıyla da ünlü.
BİZE ULAŞIN