Referandum sonrası ikiye katladı

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, referandum sonrası belirsizliğin kalkması ile erken rezervasyonun arttığını söyledi

Referandum sonrası ikiye katladı
Yerli tatilci için en avantajlı fiyatları sunan erken rezervasyon dönemi 3 Mayıs'ta sona eriyor. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, yerli turistin tatil bilincinin oluştuğunu ve erken rezervasyona her yıl katlanarak artan bir ilginin olduğunu söyledi. Erken rezervasyon döneminde bir önceki yıla oranla yüzde 30'luk bir artış yakaladıklarını aktaran Çilsal, "2016'da 350 bin kişiyi Anı tur olarak tatile çıkardık. Bunların yüzde 45'i tatillerini erken rezervasyonla satın aldı. Yani yaklaşık 165 bin kişi uygun fiyatla tatil yaptı. Bu yıl ise erken rezervasyonda ciro ve kişi sayısında yüzde 30'luk bir artış yakaladık" dedi. Erken rezervasyona olan talebin özellikle referandum sonrası arttığını vurgulayan Çilsal, "Çünkü belirsizlik kalktı. İnsanlar önünü daha rahat görüyor ve ona göre planlamasını yapıyorlar" diye konuştu.

YÜKSEK KUR İÇ PAZARA ÇEKTİ
Yerli turistin tatil tercihleri hakkında da bilgi veren Veli Çilsal, talebin yüzde 80 oranında iç pazara yönelik olduğunu ifade etti. Çilsal, "Bunun iki nedeni var. Yüksek kur yurtdışına olan talebi zayıflatıyor. İnsanlar daha çok iç pazara yöneliyor. Aynı zamanda Ege ve Akdeniz otellerinde fiyatlar çok uygun. Geçen yıla oranla neredeyse hiç zam yapılmadı" ifadelerini kullandı. Yerli turistin daha çok ailesiyle tatili tercih ettiğini anlatan Çilsal, "Ege ve Akdeniz'de özellikle çocuklu aileler için çok özel tesisler var. Bu da tercihi etkiliyor" şeklinde konuştu. Tatil taleplerinde Akdeniz'in yine öne çıktığını anlatan Çilsal, "Ancak Ege de her yıl artan bir ivme gösteriyor. Ege'de Bodrum, Akdeniz'de ise Belek talepte ilk sırayı alıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN