Huzurlarınızda sonbahar rotaları

Kimine göre çok hızlı kimine göre ise fazlasıyla yavaş geçen bir yaz mevsimini ardımızda bıraktık. Fakat yaz bitti diye seyahatlerden vazgeçme gibi bir durum söz konusu değil. Sonbaharın dingin dokusuna uygun sekiz Avrupa rotası sizlerle

Huzurlarınızda sonbahar rotaları
Öyle böyle derken koca yazı ardımızda bıraktık. Kimileri üç ay boyunca umarsızca gezdi, görmedik yer bırakmadı, Instagram'ın kurucusunu uygulamayı yaptığı güne lanet ettirdi. Kimileri kısa zaman dilimleri içine tatilini sıkıştırdı, yıllık izinleri resmi tatillerle birleştirme çabasına girişti. Kimileri ise belki de ufak bir mola verme şansına dahi erişemedi, derdine mum yaktı. Ama dedik ya yaz bitti artık bir kere, hatta Eylül ayından bile hali hazırda on günü devirdik gitti. Dolayısıyla bu andan itibaren yapılacak seyahat planlarının içeriği de rotaları da hasbelkader farklılaşacak. Çünkü artık yazın hükümranlığı sona ermiş sonbaharın sözü geçmeye başlamış durumda, duyan duymayana aktarsın.
Her ne kadar yaz mevsiminin son bekçilerinin yıllardan beri öne sürdükleri "Abi, asıl Eylül'de gideceksin ya tatile, kafa rahat ortam sakin" iddiası hala makul ölçülerde geçerliliğini korusa da artık o zamanları da yavaş yavaş geçtiğimiz görünen bir gerçek. Neticede bir iki hafta içinde havaların da hafiften serinlemeye başlaması ve dolaplara kaldırılmış ince montların tekrar piyasaya düşmesi olacaklar arasında.
Peki, sonbahar ne demek? Bu üç aylık zaman diliminin herkes için farklı manaları olduğunu inkar edemeyiz. Ama çoğunlukla sonbaharın insanlara hüznü ve sakinliği çağrıştırdığı da yine bildiğimiz bir durum. O halde yaz tatillerinin bol koşturmacalı hallerinin aksine sonbahar seyahatlerinin duygusunun da bir nebze daha farklı olması kaçınılmaz olacaktır.
Öyleyse deniz, kum, güneş üçgeni etrafında şekillenen nemli ve güneş kremli tatillerden sonbaharın dinginliğine ve sukünetine doğru yelken açmaya hazırsanız önümüzdeki üç ay boyunca sararmış dökülen yaprakların üstünde doyasıya gezebileceğiniz Avrupa'dan sekiz rota huzurlarınızdadır efendim...

BELGRAD, SIRBİSTAN
Eğlenceli, kıpır kıpır gecelerde kaybolmak, Avrupa'nın en eski üçüncü yerleşim yerinin tüm tarihine tanık olmak ve tüm bunları da görece ucuza mı yapmak istiyorsunuz? O halde Sırbistan'ın başkenti Belgrad sonbahar kaçamakları için size gayet uygun. Üstelik hatırlatalım Belgrad'a gitmek için vize almanız gerekmiyor, çantanıza pasaportunuzu koyup bir an evvel yollara düşmeniz yeterli. Zira Balkanların cazibe merkezlerinden biri olan Sırbistan'ın 'Beyaz Şehri' sizleri bekliyor.

SOFYA, BULGARİSTAN
'Yahu koca yazı tatilsiz geçirdik, işin kötüsü bir sonraki yaza kadar da öyle uzun soluklu bir tatil planlayamayız" diyenler, safları sıkılaştırın. Gerek coğrafi konumu, gerek tarihi ve kültürel dokusu gerekse de yemekleri ile bize hayli yakın bir ülke olan Bulgaristan'ın başkenti Sofya kısa soluklu bir dinlenmenin ilk alternatifleri arasında. Başta Alexander Nevski Katedrali olmak üzere birçok müze, park, mağaza ve sokak Avrupa'nın bu en eski şehirlerinden birinde sonbaharda da tüm marifetlerini sergilemeye hazır.KOTOR, KARADAĞ
Birkaç yıl önce Sırbistan'dan ayrılan Karadağ'ın az nüfuslu, sessiz sakin kenti Kotor belli ki sonbahar dokusuna en uygun duraklardan birsi. Yazın bol hareketliliğinin ardından sonbaharda gelen dinlenme ve sakinleşme isteğinin en hakikatli karşılığını bulacağı Kotor'da Tara Nehri, Krstac, Avusturya-Macaristan Ormanları görülesi yerler olarak sıralanmakta.

VALETTA, MALTA
"Sonbahar seyahati için ada tatili demek ha, hadi bakalım" diye serzenişte bulunacak dostlar, bir durun sakinleyin. Malta'nın başkenti Valetta diğer bir deyişle Şövalyeler Şehri bilhassa sonbaharda rengarenk sokaklarından huzur fışkırtarak davetlilerini bekliyor. Şehrin huzurunun yanında dinamik ve sanatla iç içe olan yapısı da ziyaret sebepleri içerisinde göze çarpıyor.

KRAKOW, POLONYA
Polonya'nın başkenti Krakow aslında çok sıcak geçmeyen yaz aylarıyla söz konusu mevsimde de uygun bir rota olarak düşünülebilir. Yine de yaygın kanaat Krakow için en uygun dönemin ilkbahar sonu ile sonbahar başı olduğu yönünde. Buna karşın diğer Doğu ve Orta Avrupa şehirlerine kıyasla Krakow'un biraz daha arka sıralarda kalması ise üzücü bir gerçek. Fakat bu durumu değiştirmek elimizde, Krakow çünkü sonbahar rotaları içerisinde en vaatkar olanı. Şehrin en eski ve önemli meydanı olan Rynek Glowny çevresine konumlanmış olan tarihi yapılar da ilk uğranması gereken yerler.BOLOGNA, İTALYA
Bologna hakkında bildiklerimizi masaya yatıralım mı? Dilerseniz ben başlayayım; makarnanın üzerine afiyetle eklediğimiz kıymalı bolonez sosun adının bu şehirden gelmesi ilk aklıma gelen. Ardından üniversitelerin uluslararası uyumunu esas alan Bologna Süreci'nin isminin de Bologna'nın akademik namı yüksek üniversitelerinden ileri geldiğini anımsıyorum. Evet Bologna'ya dair fikirlerim pek üst düzey ve prestijli değil. O yüzden bugün bu güzide İtalyan kentinin hakkını vererek yeni bir özellik daha katıyorum bünyeme. Lakabı "Kızıl Kent" olan Bologna yaygın öğrenci nüfusuyla birlikte enerjisi tüm sokaklarına yayılmış iddialı bir sonbahar rotası. Tarihi dokusu kuvvetli bu ortaçağ şehrinin en çok ziyaret edilen noktalarından biri ise Assinelli Kuleleri.

PORTO, PORTEKİZ
Avrupa'nın en batı noktası, Portekiz'in başkent Lizbon'dan sonraki ikinci büyük şehri Porto karşınızda. Akdeniz'in canlılığı, renkliliği ve o sıcak atmosferi belki kafanızdaki sonbahar tatili atmosferini tam manasıyla karşılamıyor olabilir ama yine de kesin yargıların esiri olmamak gerek. Çünkü Porto sonbaharın ortasında okyanus havası solumak, romantik istikametlerde salınıp durmak isteyenler için esaslı bir seçenek.ATİNA, YUNANİSTAN
Malum, yaz ayları boyunca Türk tatilcilerin son yıllardaki en gözde mekanları arasında başta Mykonos olmak üzere Yunan adaları bulunmakta. E madem yaz bitti sonbaharda da niye Yunanistan seyahat rotaları içerisindeki konumunu sürdürmeye devam etmesin değil mi? Ama sonbahar için adaların biraz daha dışına çıkıp merkeze doğru yoğunlaşmak daha isabetli bir karar olacak gibi. O halde başkent Atina sonbahar tatiliniz için hem yakın hem de tanıdık bir alternatif olarak görünmekte. Haydi felsefeden, mitolojiye, tarihten efsanelere taverna taverna dolaşıp tabakları doğduğuna pişman etme kervanına siz de dahil olun.
BİZE ULAŞIN