Her ülkenin macerası kendine

Ekstrem spor tutkunları, yeni yerler keşfetme meraklıları ve adrenalin aşıkları... Dünyanın dört bir yanındaki macera duraklarını keşfetmeye hazırlanın. Buralarda bisikletle onlarca kilometrelik mesafelere de düşeceksiniz, yeni dalış noktaları da keşfedeceksiniz hatta yanardağların bile içine gireceksiniz

Her ülkenin macerası kendine
İnsan ömrü boyunca hemen her şeyi deneyimlemek ister. Eminim bu tespiti çürütecek en az dört kişi bir çırpıda aklınıza geldi şu an. Peki ya diğer arkadaşlarınız, belki de siz ne olacaksınız? Şnorkelle yüzmek, dalış yapmak, dağa tırmanmak, yelken kanat sporuna merak salmak, yamaç paraşütüyle göklerde süzülmek... Bunlardan kaçını yaptınız veyahut kaçını yapmak isterdiniz? Dünya çok ama çok geniş ve zenginliklerle dolu bir yer. Herkesin kendi zevkine, ilgisine ve merakına uygun rotalar çizmesi mümkün. Dolayısıyla maceraseverler için de bu geniş coğrafyada birazcık destinasyon mevcut. 3 bin metrelerden yeryüzünü mü seyretmek, mağara derinliklerinden gökyüzünü mü gözlemek? Yoksa magmanın derinliklerine inip adrenalini vücudunuzun her yerinde mi hissetmek? Dedik ya macera tutkunlarına seçenek çok, seçin, beğenin ve gidiniz efendim...

Japonya- Fuji Dağı
Japonya'nın en ikonik zirvesi olan Fuji Dağı'nda kayak yapmadan ayrılmak sıradan bir maceracının Maceraseverler Derneği'nden kınanarak atılması için yetip de artıyor. Kayak yapmak zaten başlı başına keyifli ve adrenalin dolu bir aktivite iken bir de bunu Fuji eteklerinde yapmak keyiflere keyif katıyor. Hatta Budistlerin ifadesiyle buradaki doğanın harikalığı, cisim bulmuş hali, başka bir dünyaya kaçışın en hakiki yolu olarak görülmekte.

Türkiye- Babadağ
İlk olarak bize yakın bir nokta var. "Arkadaş ben macera peşinde koşturmak istiyorum ama çok da uzaklaşmak istemiyorum" diyenler için yurdumuzda eşsiz bir rota mevcut: Fethiye'de bulunan Babadağ. Yamaç paraşütü sporunun dünyaca ünlü uçuş noktalarından biri olarak kabul edilen Babadağ'da günün belli saatlerinde beş defa yamaç paraşütü yapılmakta. Daha önce gökyüzünde süzülenler bilir ama yamaç paraşütü yapmaya giderken vücut hareketinizi kısıtlamayacak kıyafetler tercih etmeniz de sıkı sıkıya tavsiye ediliyor.

VIetnam- Halong Körfezi
Birtakım ekstrem sporlar ve adrenalin dolu faaliyetler düşünüldüğünde kano hep daha risksiz görülmüştür. Görece doğru bir tespit ama kanoyla bir gezintiye çıkmanın da keyifsiz olduğunu kim iddia edebilir ki? Hele ki Vietnam'daki Halong Körfezi gibi bir yere yolunuz düşmüşse. Körfezin civarındaki operatörlerden ve otellerden kano kiralayarak körfezde bir yolculuğa çıkıp günbatımını Vietnam semalarında izleyebilmeniz mümkün.

Nikaragua- Corn Adaları
Baktığınızda bütün macera alternatiflerinde ya koşmanız, ya tırmanmanız, ya uçmanız, ya da bir şeyler sürmeniz bekleniyor. Peki ya su? Masmavi derinliklerin içinde kaybolarak bir maceraya atılma ihtimalimiz de yok mudur ki? Asla! Nikaragua'nın Corn Adaları şnorkelle yüzme ve yeni dalış noktaları bulabilmek adına oldukça ideal.

ABD- Zion Ulusal Parkı
ABD'nin Utah eyaletinde Zion Ulusal Parkı'nda bir doğa yürüyüşüne hazır mısınız? Yalnız kalbinden sıkıntı yaşayabilecekler yahut akrofobi yani şiddetli şekilde yükseklik korkusundan muzdarip olanlar, bu macera pek size göre değil. Zira parkta rakımın en yüksek olduğu noktada yani 2 bin 659 metredeki Horse Ranch Dağı'nın civarında bir nebze zorluk yaşamanız kuvvetle muhtemel.

Myanmar- İn le Gölü
Güneydoğu Asya'nın kendine özgü ülkesi Myanmar'ın İnle Gölü'nde, Burma'dayız. Şimdiki maceramızı diğerlerine nazaran daha tehlikesiz, daha az maceralı görürseniz yanılırsınız. Doğal hayatın henüz yok olmadığı göl çevresinde Burma'nın meşhur balıkçılarının teknesine atlayıp balık turuna çıkıyorsunuz. Onlarla beraber kürek çekerken bakir doğanın olanca güzelliklerine tanık olmak da pastanın üzerindeki çilek niteliğinde oluyor.

Brezilya- Pedra Bonita
Yelken kanat sporu hakkında bilgi sahibi misiniz? Eğer değilseniz kısaca şöyle açıklayalım, yamaç paraşütü ile planörcülüğün bir karmasını ve en az onlar kadar heyecan dolu olanını düşünün. Yüksek bir tepeden koşarak yapılan atlayışın ardından saatlerce havada süzülmek... Nasıl kulağa hoş geliyor değil mi? Brezilya'daki Pedra Bonita bölgesi de yelken kanat sporunun odağı olmuş durumda. Rio de Janeiro sahilleri üzerinde kanatlanmaya varsanız burası tam size göre.
BİZE ULAŞIN