Çocuk dostu Londra

Dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan İngiltere’nin başkenti Londra, müzeleri ve küçük gezginler için düşünülmüş aktivite alanları ile tam bir çocuk dostu şehir. Turizm yazarı Eda Özsoy Onaran SABAH Tatil için bu adresleri gezdi

Çocuk dostu Londra
Londra'da her şey kadınlar ve çocuklar düşünülerek tasarlanmış dersek abartmış olmayız. Her parkın içinde çocuklar için hem kapalı hem de açık alanlar var. Çocuklar buralarda müzik ve dans gibi aktivitelere katılabiliyor. Tabii bu oyun parkları düzenlenirken çocukların güvenliği en üst düzeyde tutulmuş.
Parkların içinde hayvanat bahçelerini görebilirsiniz. Hyde Park'ın içinde ata binebilir, sincapların fotoğrafını çekebilirsiniz. Richmond Park'a gittiğinizde geyikleri görme şansınız var. Londra'ya gitmeden telefonunuza 'Hoop' uygulamasını indirirseniz, bu uygulamada yer alan Londra'daki bütün çocuk aktivitelerini görebilirsiniz.
İngiltere'de çok güzel kütüphaneler de var. Kütüphanelere üye olmak da ücretsiz.

TRAFİĞE KAPALI ALAN
West Minster adlı bölgede yer alan Covent Garden, Ortaçağ'dan kalma bir market. Burası sebze ve meyve hali olarak kullanılmış. En önemli özelliği trafiğe kapalı olması. Çocuklar bu alanda rahatça dolaşabiliyor. Ancak kalabalık olduğu için yine de çocukları yanınızda tutmanızda yarar var. Çocuklar için sihirbazlar, müzisyenler, şovmenler performanslar sergiliyor. Covent Garden'dan çocuklar için çok güzel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Özellikle Harry Potter'ın sevdiği şekerlerden almanızı öneririm. İtalyan dondurmacısına uğramayı da ihmal etmeyin.
Peki Londra'da çocukla başka neler yapılabilir? Gezinize Müzeler Caddesi'nden başlamanızı öneririm. Bu kültürel sokakta Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi bulunuyor.
VICTORIA AND ALBERT MUSEUM OF CHILDHOOD: 60'lı ve 70'li yılların oyuncaklarını görebilme şansına sahipsiniz. Aynı zamanda çocuklara hikayeler anlatılarak eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanıyor. Ailelerin çocuklarıyla birlikte öykü dinletisi, resim sergisi gibi aktivitelere birlikte katılabildiği hikaye merkezinde, toplu oyunlar da organize ediliyor. Çocuklara yönelik rehberli turlar da düzenleniyor.
DOĞA TARİHİ MÜZESİ: Doğa Tarihi Müzesi, çocukların Londra'da gitmesi gereken önemli müzelerden bir diğeri. Müzede yaklaşık beş milyon obje sergileniyor. Dünyanın en eski taşlarına tanık olmanın yanı sıra, uzaydan düşen taşları da görebilirsiniz. Ayrıca hareket edebilen dinozorlar çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.
BİLİM MÜZESİ: Bilim Müzesi biraz daha farklı bir konseptle, Doğa Tarih Müzesi'nin devamı olarak yapılmış. Çocuklar, dünyanın oluşumu gibi pek çok bilgiye sahip olabiliyor; eski dönemlerden kalan tren, uçak gibi çeşitli mekanik araçları görebiliyor.

OYUN ZAMANI
Leicester Meydanı'nda çocukların ilgisini çekecek iki yer bulunuyor. Bunlardan biri Lego Store, diğeri ise M&M's World...
Dört katlı bir oyuncak mağazası olan M&M's World'de hem oyuncak alabilir, hem de workshop'lara katılabilirsiniz. Çocuklara üç boyutlu filmlerin izletildiği M&M's World çok renkli bir yer...
Lego Store'da ise adeta bir Lego dünyasıyla baş başa kalıyorsunuz. En etkileyici ürünlerden biri legoyla yapılan metro istasyonu. Bu görüntüden sadece çocuklar değil, yetişkinler de etkileniyor.

HARRY POTTER'IN DÜNYASI
Doğum günlerinin adresi Planet Hollywood'un sahipleri Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger ve Bruce Willis gibi dünyaca ünlü film yıldızları... Burada çocuklar için doğum günü kutlamaları yapılıyor. Üst katında Michael Jackson'ın eldivenleri ile Bruce Willis'in giydiği kıyafetleri görebilirsiniz.
Gelelim Londra'da çocukların en fazla ilgiyle takip ettikleri hikaye kahramanı Harry Potter'a... Londra'da çocukları muhteşem bir Harry Potter dünyası bekliyor. Londra, Harry Potter film sahnelerinin en fazla geçtiği yerlerden biri. Harry Potter kitabının doğduğu sokaklardan biri olan Diagonal'i ziyaret edebilirsiniz. Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, bir dönem Londra'da yaşadı ve bu sokaklarda gezerken ilham aldı. Özellikle kapı ve pencerelerin eski dönemlere ait olduğunu gözlemleyeceksiniz.
Buranın en dikkat çeken özelliği lambalar. Çünkü bu lambalar 1700'lü yılların modeliyle yapılmış.
BİZE ULAŞIN