Canlı, heyecanı Amsterdam

Her mevsim ayrı güzel Amsterdam. Soğuk kış günlerinde kentte düzenlenen Işık Festivali’nde rengarenk neon eserler arasında gezebilir, birbirinden güzel kahve ve tatlılar servis eden kafelerde ısınabilirsiniz

Canlı, heyecanı Amsterdam
Yeni yıla sayılı günler kala, karanlık bir kış günü İstanbul'dan Amsterdam'a doğru yola çıkıyoruz. İstanbul soğuk ama Amsterdam Schiphol Havaalanı'ndan dışarı adımımızı attığımız anda Amsterdam'daki hava sıcaklığının dondurucu denebilecek seviyede düşük olduğunu anlıyoruz. Bu güzel ve heyecanlı kenti gezmek için sadece üç günümüz var. Bizim otelimiz Leidseplein'e çok yakın olduğu ve havaalanının hemen önünden kalkan 357 numaralı otobüs oraya gittiği için metroyla uğraşmayıp otobüse atlıyoruz. Bindiğimiz yerden bilet alıyoruz, ödediğimiz rakam kişi başı 5 euro. Cıvıl cıvıl, rahat, huzur ve neşe dolu bir kent burası. Kanalları, tarihi dokusu, meydanı, müzeleri, eğlence yerleri ve atmosferiyle ünlü bir şehir Amsterdam... Amsterdam denince akla ilk olarak birbirinden güzel kanallar geliyor. Şehirde tam 165 tane kanal var ve bu kanallar 90 adayı 1281 köprüyle birbirine bağlıyor. Romantik bir tatilin olmazsa olmazı bu kanallarda bir fotoğraf çektirmek deyip geleneksel kanal selfie'mizi çektikten sonra huzurla gezimize devam ediyoruz. Spui Meydanı kentin en güzel meydanlarından biri. Güneşli hava yakalarsanız yapılacak en güzel şey buradaki üç kafeye oturup geleni geçeni seyretmek. İsimleri Zwart, Luxembourg, Hoppe. Bunlar geleneksel Amsterdam kafeleri. Garsonları janti, kahveleri on numara. Köşedeki American Book Center'ı ve Athaneum kitapçısı ve dergicisini zaten kitapkurtları kesinlikle kaçırmaz. Haarlemmerstraat şehir merkezinin kuzeyinde uzunca bir sokak. Alışveriş yapmak için hoş ve meraklı dükkanları, iyi cafe ve restoranları bulunuyor. Amsterdam'ın en hoş yeri Jordaan Mahallesi. Jordaan'ın Prinsengracht, Keisergracht, Herengracht ve Singel (bunlar ana kanallar) civarını ve birbirlerine giren diğer küçük kanalları zevkle dolaşın, girin, çıkın kaybolun. Nine Streets burada bulunuyor.

Kalabalık sevmeyenler uzak dursun

Kentin en büyük meydanı olan Dam.
İstiklal türevi alışveriş caddesi Kalverstraat.
Taksim'i andıran Leidesplein.
Central Station civarı yani Eminönü.

Müzeler diyarı
Amsterdam sadece kanallarıyla değil müzeleriyle de ünlü bir şehir. Van Gogh ve Rijks Museum aşikar seçimler, sayısız esere ev sahipliği yapan bu müzeler görülmeye değer ama çok sıra beklemeyi göze almalısınız. Stedelijk az bilinen ama çok iyi bir modern sanat müzesi. Van Gogh Müzesi'nin hemen yanında, Rijks Museum'a birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan müze tek kelimeyle muazzam. Hollanda'nın en büyük etnografi müzesi Troppen Museum. Antropoloji Müzesi olduğu için turistler pek bilmiyor, hatta diğer müzelerden buna sıra da gelmiyor ama bir Amsterdam incisi. Vakit varsa kaçmaz. Örneği az, harika bir müze. Spui'ya çok yakın bir lokasyonda Amsterdam Şehir Müzesi bulunuyor. Çok güzel bir koleksiyon barındıran müze hızlıca geziliyor.
Türlü türlü patates
Endonezya mutfağı Amsterdam'da çok iyi. Frederik Hendrikstraat'taki JUN, müzeler bölgesindeki Kartika, Spui'daki Kantijl'e gidebilirsiniz. Eğer daha geleneksel tercihler peşindeyseniz size önereceğimiz lezzet patates. Avrupa'nın en çok patates tüketen ülkesi Hollanda. Amsterdam'da çok çeşitli şekillerde patates tüketebilirsiniz. Patates kızartmacılarının en ünlüsü Vleminckx. Kağıt külah içinde, üç farklı boyda ve sayısız sos kombinasyonu ile sıcacık ve en leziz patates kızartmanızı yiyerek Amsterdam sokaklarında gezmek gibisi yok. Eğer oturarak yiyebileceğim bir patates yemeği istiyorum derseniz rotanızı Jacketz'e çevirebilirsiniz. Şehirde üç şubesi olan efsane kumpirci. Kıta Avrupasında kumpir yapan ilk yer.

Kentin en popüler durakları

Lanskroon Şehrin en güzel küçük dükkanı. Kruvasan ve tatlı satıyor. Spui'nun hemen arka tarafında, Singel köşesinde bulunuyor. Muhakkak uğrayın.
Foodhallen 2014'te eski tramvay deposunda açılan Foodhallen'de yerel lezzet mekânlarının birer tezgâhı bulunuyor. Salı günü 18.30-21.30 arası canlı müzik, cuma ve cumartesi ise DJ var.
In't Aepjen 1519'dan beri pub. Şehrin iki ahşap yapısından biri. Dünyanın en iyi barları listesinde.
Cafe de Dam, Louis Bar Dam Meydanı'nın hemen yakınında minicik bar, yemek yok.
De Gooyer Molen Hollanda'nın en büyük ahşap değirmeni. Hemen altında butik bir bira üretim tesisi ve barı var. Dışarıda oturacak uzun ahşap masaları da şahane.
Adam Toren Şehri tepeden gören kule 24 saat açık. İçinde sayısız mekan var. Şehrin şu aralar en popüler yeri... Hepsinde 360 derece Amsterdam manzarası var!
Sugo Ferdinand Bolstraat caddesindeki pizzacı. Dilim pizza satıyor. Pizzaların fiyatları ortalama 4 euro civarında.
Florasan Sanatı Müzesi Kendi alanında ilk olan müzeye adım attığınız andan itibaren siz de sanatın bir parçası oluyorsunuz.
Pancakes Amsterdam Amsterdam'ın en ünlü pancake'çisi. Şehrin genelinde üç şubesi var. Geleneksel Hollanda kreplerine modern dokunuşlar yapıyor.
Işık Festivali Soğuk kış günlerinde Amsterdam'ı ısıtan bir festival. Siz nehirdeki teknelerden birinde süzüle süzüle giderken gece rengarenk oluyor.

Alışveriş canavarlarına öneriler

Hollanda peynirleri. (Kimyonlu gouda özellikle tavsiyemiz)
Hollanda'nın kültürel simgesi tahta pabuç clog/klompen'ler.
Lale soğanı.
Mavi beyaz desenlerdeki seramik ürünler.
BİZE ULAŞIN