Van Gogh’tan Zeus Sunağı’na müze turu

Sadece bir heykeli yakından görmek ya da müze gezmek için seyahat edenlerin sayısı dünyada artıyor. O halde siz de geri kalmayın ve dünyada en çok ziyaretçi çeken müzeleri tatil planlarınıza alın

Van Gogh’tan Zeus Sunağı’na müze turu
Sanat, tarih ve bilim artık seyahatin vazgeçilmez unsurları. Bir ülkeye ve şehre gittiğimizde o şehrin önde gelen müzelerini geziyor, kültürlerine dair daha fazla bilgi ediniyoruz. Kısacası sadece restoranları, kafeleri ve alışveriş merkezlerini bilmek yetmiyor. Dünyanın farklı yerlerinden hem en çok gezilen hem de ziyaretçiler tarafından en yüksek notları alan, en beğenilen müzelerinden bazılarını yazdım. Listeye bu defalık Türkiye'den bir müze koymadım, ileriki haftalarda Türkiye genelinde görmeniz gerekenleri de yazacağım. Dünyanın dört bir tarafında mutlaka görmeniz gereken çok müze var. Belki bunlarla başlar ya da eksik olanları tamamlarsınız. O halde sizlere iyi gezmeler, bol sanatlı, tarihli seyahatler dileyelim.

İKİ MİLYONDAN FAZLA ESER
The Metropolitan Museum Of Art, New York:
ABD'deki en büyük müzelerden biri olan kısa ismiyle The Met, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri aynı zamanda. Burası dünyanın en büyük sanat galerisi olma özelliği de taşıyor. Müzenin kalıcı koleksiyonunda iki milyondan fazla eser bulunuyor. Koleksiyonunda klasik, antik ve eski Mısır'dan gelen eserler, Avrupa sanatının önemli örnekleri ve Amerikan sanatının her türlü örneklerine rastlamak mümkün. Ayrıca Afrika, Asya, Bizans ve İslam eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahip. Bu yüzden müzeyi ziyaret etmeden önce metmuseum.org sitesini ziyaret edip öne çıkanları ve ilginizi çekenleri not almanızı öneririm. Yoksa daha resimlerin sergilendiği üst kata çıkmadan Antik Mısır bölümünde kaybolabilirsiniz.

KAPIDAKİ KUYRUK SİZİ KORKUTMASIN
British Museum, Londra:
Roma, Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin de bulunduğu İngiltere'nin en büyük müzesi. Giriş, turistlere de yabancılara da ücretsiz. Her daim kalabalık, bu yüzden kapıda oluşan kuyruk sizi korkutmasın. Milyonlarca esere sahip müze sikkeler, madalyalar ve Eskiçağ yapıtları gibi farklı bölümlere ayrılmış. Ayrıca giriş katında Kral II. George sayesinde yaptırılan kitaplık ve okuma bölümü de bulunuyor.

VAN GOGH HAKKINDA EN KAPSAMLISI
Van Gogh Müzesi, Amsterdam:
Vincent Van Gogh hakkında en kapsamlı bilgiyi bizzat yerinde öğrenmek isteyenlerin es geçmemesi gereken bir müze. Sanatçının eserleri dışında ondan ilham alan sanatçıların işlerine de yer veriliyor.

?ZEUS SUNAĞI SERGİLENİYOR
Bergama Müzesi, Berlin:
Maalesef gezerken biraz da içimizin burkulduğu Berlin'deki müze. Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altarı'nın bizden kaçırılıp sergilendiği yer.

HERKESE HİTAP EDİYOR
Hermitage Müzesi, St. Petersburg:
Sırf dünyanın en büyük ve en eski müzesi Hermitage'ı gezmek için St. Petersburg'a gidenler oluyor. Bir milyonun üzerinde eseri barındıran sanat koleksiyonunda Japon porselenlerden farklı uygarlıkların hazinelerine herkese hitap eden bir şeyler bulmak mümkün. Büyük Katerina tarafından kurulan ve 1754'te açılan müzeye girmek için turistler Rusya vatandaşlarından biraz daha fazla para ödüyor. Ama bu paranın karşılığını kat ve kat alıyorsunuz.

?REMBRANDT'IN GECE BEKÇİSİ
Rijksmuseum, Amsterdam:
Metropolitan'dan sonra benim dünyada en çok ziyaret ettiğim müze olma niteliğini de taşıyor. Rembrandt'ın Gece Bekçisi isimli müthiş eserini dakikalarca seyreden yalnız ben değilim bunu bilin. Rembrandt dışında Vermeer ve Van Gogh'un da önemli işlerini görebilirsiniz.

?İSPANYOL SANATÇILARIN BAŞYAPITLARI
Museo Nacional Del Prado, Madrid:
İspanya Ulusal Müzesi olarak hizmet veren The Prado'da Diego, Velazguez, Francisco Goya gibi İspanyol sanatçıların başyapıt niteliğindeki eserlerini görmek mümkün.

ZİYARET İÇİN NEDEN ÇOK
Louvre Müzesi, Paris:
Paris'teki Louvre Müzesi'ne pek çok kişi Da Vinci'nin Mona Lisa isimli eserini görmek için gidiyor. Eserde resmettiği portrenin dönemin ipek tüccarı Frencesco del Giocondo'nın eşi Lisa olup olmadığı tartışmaları devam ededursun aslında Louvre'u ziyaret etmek için Mona Lisa'dan çok daha fazla nedenimiz var. Muhteşem oditoryumundaki şovlar ve saatlerinizi geçirebileceğiniz arşivleri benim ilk olarak aklıma gelenler.
BİZE ULAŞIN