Vahşi yaşama yolculuk

Doğayla bütünleşmenin yolu vahşi yaşamdan geçiyor. Birçoğumuz onları uzaktan seyrediyoruz. İşte vahşi yaşamın kahramanlarının gizemli dünyası...

Vahşi yaşama yolculuk
Çoğumuz tatil planlarken modern şehirlerin getirdiği yorucu hayat mücadelesinden kaçıp doğal bir kaçamak alanı ararız. Dünyanın farklı yerlerinde, belgesellerde izlerken bile heyecanlandıran vahşi yaşam, bizi hem dinlenmeye hem de ilginç deneyimler yaşamaya davet ediyor. Kutup ayılarıyla yürümekten tutun kambur balinalarla yüzmeye kadar onlarca farklı seçenek... Daha önce yaptığınız tatillere benzemeyen bir deneyim yaşamak istiyorsanız dünyaca ünlü seyahat blogglerlarının seçtiği vahşi yaşam deneyimlerine bir göz atın.

Deniz aslanları ile yüzme deneyimi GALAPAGOS
Galapagos Adaları su altı yaşamı ve yaban hayatı açısından oldukça zengin bir bölge. Bu vahşi yaşamın dışında bölgede lüks cruise gemilerini ziyaret edebilme imkanınız da var. Denizdeki yaban hayatını merak edenler için şnorkel takıp su altındaki hayvan ve bitki çeşitliliğini keşfetmek de oldukça cazip bir alternatif. Su altına daldığınızda hayalet vatozlar, tropikal balıklar, deniz aslanları ve köpekbalıkları ile karşılaşabilirsiniz. Galapagos'tan çarpıcı notlar vermek gerekirse, Espanola Adası'ndaki deniz aslanları oyun oynamak için çok hevesli. Onların ilginç ve renkli dünyası sizi de içine çekebilir. Eğer fotoğraf yakalamak isterseniz deniz aslanları poz vermekten çok hoşlanıyorlar, aynı zamanda gürültülü ve eğlenceli hayvanlar.

Serengeti'de balon ile safari TANZANYA
Yaşayabileceğiniz en iyi vahşi yaşam deneyimlerinden biri Tanzanya Serengeti üzerinde sıcak hava balonu ile safari yapmak olabilir. Sıcak hava balonları bir kilometre mesafeye kadar çıkabiliyor ancak balon safarisinin en keyifli yanlarından biri ağaç boylarını geçecek kadar yükselmemesi. Böylece hayvanları daha yakından gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Balon safarisine katılabilmek için gün doğumu ile beraber kalkmanız ve orada bulunmanız gerekiyor. Ancak güneşin doğuşunu ve hayvanları doğal yaşam alanlarında izlemek erken kalkmaya değer. Safaride filler, zebralar, su aygırları gibi birçok hayvanın günlük yaşamına şahit olabilirsiniz.

Orangutanlarla keyifli vakit geçirin BORNEO
Orangutanların vahşi dünyada bulunabileceği dünyadaki sadece iki yerden biri Borneo. Burası size büyük ve insansı maymunlarla karşılaşma fırsatı sunuyor. Borneo'daki bakir ormanlar ve milli parklar türlerin gelecek nesiller için korunmasını sağlıyor. Ormanları gezmek ve orangutanları gözlemlemek trekking ile birkaç gün sürse de kesinlikle bu deneyimi yaşamak için değer.

Kambur balinaların su altı macerası TONGA
Her yıl balinalar sıcak sularda üremek için Antarktika'dan Tonga'ya göç ederler. Temmuz-Ekim ayları arası denizin içindeki bu dev canlılarla yüzmek için en uygun zaman. Bu görkemli canlıları izlemek için dalış yapmak, birlikte Pasifik Okyanusu'nda yüzmek unutamayacağınız deneyimlerden biri.

Boz ayıların somon avı ALASKA
Amerika'daki boz ayıların yüzde 96'sı Alaska'da yaşıyor. Özellikle Clark Gölü Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesinde somon mevsiminde göl kıyısında boz ayıları izleyebilirsiniz. Bu gözlem gün içinde birçok ayı görebileceğiniz şekilde geniş bir tekne içerisinden yapılıyor. Kahverengi ayıları ellerinde parlak kırmızı somonları tutarken görmek oldukça keyifli olabilir.

Zehirli komodo ejderleri ENDONEZYA
Dünyadaki en ilginç yaban hayatı deneyimlerinden biri Endonezya'nın Rinca Adası'ndaki komodo ejderlerini görmek olarak gösteriliyor. Bu canlılar dev kertenkelelere benziyorlar ve boyları üç metreye, ağırlıkları ise 170 kilograma kadar ulaşıyor. Adada yaşayan böceklerle, yaban domuzlarıyla, keçiler ve maymunlarla besleniyorlar. Onları yakından görmek oldukça ilginç bir deneyim ancak isterlerse çok hızlı hareket edebildiklerini ve tükürüklerinde öldürücü bakteriler bulundurduklarını unutmamak gerek. Sonuç olarak, komodo ejderlerine yaklaşmak oldukça tehlikeli ve bölge yalnızca rehber eşliğinde ziyaret edilmeli.
BİZE ULAŞIN