İpektolu SYDV Ramazan Yardımına Başladı

İpektolu SYDV Ramazan Yardımına Başladı
Van merkez İpekyolu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Ramazan ayı dolayısıyla kayıtlı muhtaç ailelere nakdi yardım dağıtımına başladı.
Sosyal devlet anlayışı ilkesiyle hizmet veren İpekyolu Kaymakamlığı SYDV, bu yıl iftar çadırı kurumak yerine, mağdur ailelere nakti para yardımında bulunuyor. İpekyolu SYDV Müdürü Mehmet Ali Şalem, bu yıl vatandaşların Ramazan erzaklarını kendi ihtiyaçlarına göre alması için şuana kadar bin 200 aileye aile başı 250 TL nakdi yardımında bulunduklarını ifade etti.
"MAĞDUR AİLELERE PARA VERİLMESİNİ UYGUN GÖRDÜK"
Vakfa kayıtlı 40 bin dosyanın bulunduğunu, bunlardan 20 bin kayıtlı ihtiyaç sahibinin SYDV’dan yardım aldığını ifade eden Şalem, "Ramazan ayı içerisinde iftar çadırı kurmuyoruz. Çünkü o çadır mağdur kişilere hitap ediyor mu, etmiyor mu o tartışılır bir konu. Onun dışında Ramazanda insan ister ki sofrasında en iyi yiyecekler olsun. Bu nedenle mağdur ailelere para verilmesini uygun gördük. Bunlar kendi erzaklarını kendi ihtiyaçlarına göre alsınlar istedik. Yaklaşık bin 200 aileye aile başı 250 TL ödedik. Bu da toplanmada 30 bin lira etmektedir. Aile seçimlerini biraz sıkı tuttuk. Gerçekten muhtaç ailelere yardımcı olmaya çalıştık. Yine ramazan ayı boyunca yardımlarda bulunacağız. Tespit edilen ailelere ödemelerimiz devam ediyor. Nakti yardım dışında daha önceden başlayan giyim yardımlarımız, bayrama yakın biraz daha yoğunlaştıracağız" dedi
"BEŞ BİN AİLEYE 70 BİN PARÇA GİYİM DAĞITTIK"
Ortalama haftada 300, 400 yüz ailenin yardım için başvurduğunu, ayda yaklaşık bin kişiye yakın bir başvuru olduğunu dile getiren Şalem, inceleme sonrası bunlardan 200-300 ailenin uygun görüldüğünü söyledi. Yapılan yardımlar ve gönüllü bağışlara dikkat çeken Şalem, “Toplamda 5 bin aileye yetmiş bin parça giyim dağıttık. Giyim malzemeleri birinci kalite hepsi sıfırdır. 5 bin ailemiz giyimden faydalandı. Daha da devam ediyor. Amacımız 10 bin aileye ulaşmak. Yalnız bu ürünler bizim para vererek aldığımız ürünler değil. Ayrıca annesi, babası vefat etmiş yada ikisi de vefat etmiş, babası asker olan 18 yaşından küçük olan çocuklar için aylık 100 lira nakit yardım devam ediyor. Annesi vefat etmişse, yada baba vefat etmişse, hayatta kalan gidip tekrar evlilik yapmış ise önceden vefat eden anne ve babadan olan çocuklar içinde bu yardım bağlanılabiliyor. Buda sürekli bir yardım. Vanlı iş adamlarına gerekirse Türkiye’deki iş adamlarına çağrıda bulunuyoruz. Gerçekten Van’da mağdur insanlarımız çok. Mağdur insanların en başta giyim ihtiyacını karşılamamız gerekiyor. Giyim ihtiyacı içinde gerekli desteği verirlerse bizde daha fazla insana ulaşıp onları sevindirebiliriz" dedi.
BİZE ULAŞIN