HAŞMET BABAOĞLU HAŞMET BABAOĞLU

Asude bir Ege kasabası

Artık koca bir şehre dönüşen Kuşadası'nın öğle vakti 36 derece sıcakta, sıkışan trafiğin açılmasını bekleyenlere...
Oradaki bir alışveriş merkezinde üzerine bocalama ketçap dökülmüş dönerleri İskender kebap niyetine mideye indirmek üzere kuyruğa giren kalabalığa...
İzmir-Aydın otoyolundaki
mola yerinde oturmuş kızarmış patates atıştıran bir yandan da azıcık serinleyebilmek için pet şişe suyu başından aşağı boşaltanlara...
Baktım, baktım ve...
Acaba diye sordum içimden...
Bu insanlar en fazla 15 kilometre uzakta kiraz ve vişne ağaçlarıyla dolu Kirazlı gibi sevimli bir köy olduğunu, orada bir çardak altında oturup zeytin peynir yemenin bile nasıl iç ferahlatıcı olabileceğini biliyorlar mıdır?
35 kilometre uzaktaki, zamanı 15.Yüzyılda durdurmuş inci tanesi gibi bir Ege kasabası olan Birgi'de, bir ulu ağacın gölgesinde sade bir kahve içmenin eşsiz güzelliğinden haberdar mıdırlar?

***

Düzenli okuyucularım hatırlayacaklar...
İki yıl önce Birgi'den...
14. Yüzyıl'da Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik eden, bugün konakları, camileri, hanları, hamamlarıyla zamana direnen o küçük ama ruhu pek büyük beldeden söz etmiştim.
Geçen gün "haydi" dedik, "yine gidelim, bir bakalım Birgi'ye!"
Vaktin öğleyi çok geçmiş olmasına aldırmayıp çıktık yola! Ne iyi yapmışız! Kasabanın asude atmosferi bizi de yıkadı, arındırdı, sakinleştirdi.
***
Birgi...
Ödemiş
'ten 6 kilometre sonrası.
Etraf birdenbire yeşilleniveriyor. Kasabanın sırtını dayadığı Bozdağ'ın temiz havası hemen fark ediliyor.
Bizden önce Birgi'ye varan dostlarımızla Ulu Cami Meydanı'ndaki kahvede buluştuk. Metafizik karakteri hayli yüksek meydanda Ümmü Sultan Türbesi de bulunuyor.
Biraz yukarıda da İmam Birgivi hazretlerinin kabri ve külliyesi var.
Bir de muhteşem serviler! Ah, o serviler; serviler öyle büyülüyorlar ki beni!
Derim ki...
Birgivi hazretlerinin kabrini bu sıcakta ziyaret edenler girişteki kar helvası satıcılarına uğramayı ve karadutlu helvayı tatmayı unutmasınlar!
Sonra aşağıda yol üzerindeki Değirmen piknik yerinde mutlaka soluklansınlar; bir şeyler yiyip içsinler, tavsiyemdir.
Kültür Bakanlığı'na da çağrım olsun...
Çakırağa Konağı'nın restorasyonunu bitirin artık! Kapıları ziyaretçilere açılsın!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları
BİZE ULAŞIN