YÜKSEL AYTUĞ YÜKSEL AYTUĞ

Ölümden bile reyting damıtmak

Ölümün reytinge tahvil edilmesine, bu köşede hep karşı çıktım, çıkmaya da devam edeceğim. Şehit cenazelerinin en dramatik bölümlerinin özellikle vatandaşın gözüne sokulması, acılı annelerin yürek yakan feryatlarının yüksek desibelle habere dönüştürülmesinden ne kadar rahatsızlık duyduğumu defalarca bu sütunlarda dile getirmiştim. Sonunda RTÜK müdahalesi ile bu görüntüler biraz azaldı. Ama belli ki ölüm ve acının getirdiği reyting, kimilerine cazip gelmeye devam ediyor.
Kanal D'de yayınlanan bir izdivaç programı var. Adı; Kısmetse Olur.
Erkekler ile kızlar ayrı evlerde oturup, birbirlerini tanıyıp beğenmeye çalışıyor. Olmazsa rotayı bir başka adaya çeviriyorlar falan... Geçen hafta programda üzücü bir olay yaşandı. Kızlar evinin kapısı çalındı. Gelen zarfın içinden Merve'ye özel bir not çıktı, 'Babanız rahatsızlandı, acil olarak çıkman gerekiyor' diye. Merve, gözyaşlarıyla evden çıktı. Bir süre sonra evdeki kızlara yeni bir mesaj ulaştı: 'Merve'nin babası ne yazık ki aramızdan ayrılmıştır...'
Bu hadisenin programa konu olması, genç bir kızın babasıyla ilgili durumu öğrendiği anın olduğu gibi ekrana yansıması, ölüm haberini alan arkadaşlarının yıkılışının acıklı fon müzikleri eşliğinde sunulması bana pek etik gelmedi doğrusu. Oysa, sorumlu bir yayıncılık anlayışıyla bu sahneler hiç ekrana getirilmez, Merve'nin hayatındaki o en zor anın milyonlarca izleyici tarafından izlenmesine izin verilmezdi.
Bu son derece mahrem olması gereken konu, minik bir açıklama ya da bant yazı ile sunulabilirdi.
Keşke reyting, baldan tatlı olmasa...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN