YÜKSEL AYTUĞ YÜKSEL AYTUĞ

Bari onları şehit etmeyelim!

Günlerdir şehit dizilerinin toplumda yaratacağı psikolojik tahribatı anlatmaya çalışan yazılar kaleme alıyorum. Konu son derece hassas olduğu için kalem oynatırken çok dikkat etmek gerektiğini biliyorum. Bu eleştiriyi getirirken, şehitlerin anısına saygısızlık, acılı ailelerine haksızlık etmek istemiyorum tabii ki. Ama haber bültenlerinde şehit haberlerini köpürterek reyting damıtmaya meyilli zihniyetin uzantısı olarak ortaya çıkan bu tür diziler; özellikle çocukları olumsuz yönde etkileyecek unsurlarla dolu.
23 Nisan kutlamalarını veren haber bültenlerinde mutlaka rastlamışsınızdır. Kayseri'de bir anaokulunun öğrencilerine asker kıyafeti giydirip ellerine oyuncak tüfekler vererek bir 'çatışma ve şehit düşme mizanseni' yaratmışlar.
Yerde ölü taklidi yaparken üzerine bayrak örtülen o 4 yaşındaki yavru o anda neler hissetti, onu izleyen arkadaşları ne düşündü hesap edebilen var mı? Şehitlerimiz konusunda hassas ve saygılı olalım. Anılarını daima yaşatalım. Ama bunu yaparken minik beyinleri de koruyalım.
BİZE ULAŞIN