FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

‘Kadının olmadığı bir demokrasi savaşı başarıya ulaşamaz!’

Zordur kadın olmak bu ülkede... Bir yandan hayatın her alanında mücadele etmeye çalışırken diğer yandan 'Elinin hamuruyla işime karışma' diyen zihniyetlerle başa çıkmak zorunda kalırsınız. Ne mutlu ki bu zihniyete Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni'yle karşı çıkıyor.
Türkiye'nin 2023'de dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alması hedefini gerçekleştirebilmesi için kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 50'nin üzerine çıkarılması şart.
Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülleri gibi kadınları düşünen etkinlikler çoğaldıkça; hem kadınların iş gücüne katılımı, hem de ilham kaynağı olabilecek hikayeler artacaktır.
Böylesine anlamlı ve değerli bir projeyi hayata geçirdikleri için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, teşekkür ve tebriği hak ediyor.
Proje kapsamında; Türkiye'nin en başarılı kadınlarından Güler Sabancı'nın jüri başkanı olduğu kurul, 200'ün üzerinde yapılan başvuruyu inceleyerek en başarılı kadınları ödüllendirdi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, şunları söyledi:
"Kadınların var olmadığı bir demokrasi mücadelesi başarıya ulaşamaz. Bugün burada, dalgalara, fırtınalara direnerek başarı elde eden çok sayıda kadın görüyorum.
Özellikle erkek egemen sektörlerde kadın varlığı son derece kıymetlidir. 'Kadınlar yapamaz' denilen alanlarda cesaretiniz, dirayetiniz ile varlık gösterdiniz.
Türkiye'ye enerji verdiniz. Hepinizi kutluyorum." Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise yaptığı konuşmada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak bu günün, cinsiyet adaletsizliğine son verecek bir başlangıç olması temennisinde bulundu.
Kadını başının tacı, aile kurumunun mimarı olarak gören kadim bir medeniyetin, cenneti kadının ayakları altına seren yüce bir dinin mensubu olduğunu söyleyen Albayrak, "Tüm kadınlarımıza sesleniyorum. Enerji ve maden alanında hepinize büyük ihtiyacımız var. Bu konuda kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağımızı taahhüt ediyorum.Bizler kadın ve erkeği tamamlayan, onları bir elmanın iki yarısı gibi gören bir zihniyetin temsilcileriyiz" dedi.
Albayrak, aynı zamanda program kapsamında verilecek ödüllerin, bu sektörde çalışmak isteyen birçok kişi için de ilham kaynağı olabileceğini belirtti.
Konuşmasını dinlerken en mutlu olduğum anlardan biri de Albayrak'ın gençlere verdiği şu tavsiye oldu: "Merak tutkusu ya da yeni şeylerin peşinde koşma arzusu ile daha önce denenmemiş, yapılmamış, söylenmemiş şeyleri ortaya koyma gayreti; beraberinde ilham veren başarıları da getiriyor.
Ben buradan bütün girişimcilere seslenmek istiyorum.
Korkmayın, hayallerinizin peşinden koşun. Araştırın, planlayın, projelendirin.
Hata yapmaktan çekinmeyin.
Farklı düşünün, farklı olun." Albayrak, her bir başarının, yeni başlangıçların geleceğine ışık tutacağına da sözlerine ekledi.
Ey dünyayı güzelleştiren kutsal kadınlar! Her bir başarı, yeni başlangıçların geleceğine ışık tutacak. Siz hazırsanız enerji sektörü sizleri bekliyor.
BİZE ULAŞIN