İDİL ÇİMRİN İDİL ÇİMRİN

Çağla çıkmışsa bahar gelmiştir!

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, baharın müjdesi çağla bademli tariflere yer veriyorum. Çağla badem esasen, olmamış bademe deniliyor.
Sert çekirdekli kayısı, badem gibi meyvelerin, yeşil ve körpe halini tam da bu mevsimde tezgahlarda görmeye başlıyoruz ve çok kısa dönem bulabileceğimiz çağla bademi hepimiz çok seviyoruz.
Çağla badem bulabileceğimiz günler senede sadece 15-20 gün, bunu biliyor muydunuz?
En erken yenen meyvelerden birisi de aynı zamanda çağla badem, başka hiçbir meyveyi böyle ham halde kolay kolay yiyemeyiz değil mi? Bazılarımız çağlaya ekşiliğinden sebep, papaz eriği muamelesi yapar ve tuzla tüketir. Bazı yörelerde ise etli yemeği yapılır.
Her haliyle, nev-i şahsına münhasır yapısıyla çağla badem, her daim benim çok karakteristik bulduğum görüntü, lezzet ve dokuya sahip bir meyvedir.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ
Uzmanlar, çağla bademin; B ve E vitaminleri ile protein, demir, kalsiyum, fosfor ve yüksek oranda yağ ihtiva etmesinden dolayı çok faydalı olduğunu savunuyor. Antioksidan yönünden de çok zengin olduğu bilinen çağla badem, keşke sadece yılın belli günlerinde çıkıp yok satmasa.

TENCEREDEKİ HALİ
Anadolu'da çağla badem ile yapılan pek çok yemeğe rastlamak mümkün. Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ ve Niğde gibi pek çok ilimizde çağla yemekleri hazırlanıyor. Gaziantep'te etli çağla yemekleri, salçalı ve yoğurtlu olarak iki farklı şekilde pişiriliyor. Şanlıurfa'da çağla aşına soğan yerine sarımsak konuluyor. Niğde'de kuzu eti ile hazırlanan çağla yemeğinde badem yerine kayısı çağlası da kullanılabiliyor. Mardin'de ise çağla badem ve et ile yapılan fırkiye isimli bir yemek mevcut. Bugünlük benden bu kadar. Mutlu sofralarda buluşabilmek dileği ile...

GAZİANTEP USULÜ ÇAĞLA AŞI
500 gr. parça kuzu eti
1 kg. çağla
1 su bardağı nohut
2 su bardağı süzme yoğurt
2 yemek kaşığı tereyağı
1 adet yumurta
Tuz
Karabiber
Yapılışı: Çağla bademleri ortadan keserek beyaz kısımlarını çıkarıyoruz. 10 dakika haşlıyoruz. Haşladığımız çağla bademleri üçdört defa soğuk suya atıp suyunu değiştiriyoruz. Nohudu bir gece önceden ıslatıyoruz. Eti tencereye koyup orta ateşte suyunu salıp çekene kadar bırakıyoruz. Nohutları ve tuzu ilave edip pişmeye bırakıyoruz. Kaynar su ilavesi yapıyoruz. Etler pişince bademleri ekliyoruz. Ayrı bir yerde yoğurt ve yumurtayı çırpıyoruz. Yemeğin üzerine döküp karıştırmaya devam ediyoruz. Üzerine karabiber serpiyoruz.

SALAMURA ÇAĞLA BADEM
750 gr. çağla
3 tatlı kaşığı tuz
3 çay kaşığı şeker
1.5 çay bardağı üzüm sirkesi
2 diş sarımsak
Yapılışı: Çağlaların baş kısımlarını kesiyoruz. Sarımsakları bölüp kavanozun dibine yerleştiriyoruz. Üzerine tuz, şeker ve sirke ekliyoruz. Bademleri diziyoruz. Üzerini kaynar su ile doldurup ağzını kapatıyoruz. Kavanoz soğuyunca gölgede 15 gün bekletiyoruz. Kavanozu açtıktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz.

PÜF NOKTASI
Çağla badem turşusunu rondodan geçirip sarımsaklı yoğurt ile karıştırarak enfes bir meze elde edebilirsiniz. Kavanozun dibine bayat ekmek ile hardal tohumu koyabilirsiniz.

ÇAĞLA BADEM EZMESİ
15 adet çağla badem
2 diş sarımsak
Zeytinyağı
3 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı mayonez
1 avuç ceviz içi
1 yemek kaşığı süzme yoğurt
Yapılışı: Çağla bademleri ortadan ikiye ayırıp beyaz kısımlarını çıkarıyoruz. Rondoda çekiyoruz. İçine sarımsak, tuz, zeytinyağı ilave ediyoruz. Yoğurt ve mayonez ekleyip rondodan çekmeye devam ediyoruz. Ceviz içi ekleyip karıştırarak servis ediyoruz.

BİZE ULAŞIN