ŞELALE KADAK ŞELALE KADAK

Trabzon'un şanssızlığı İstanbul'a uzaklığı

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Gümrükçüoğlu'nun şehirdeki kentsel dönüşümü anlattığı bir başka toplantıya; bu kez DSİ'nin yine deniz kenarındaki sosyal tesislerinde katılıyoruz. TİAB Başkanı Atalay Şahinoğlu, her ne kadar derneğin İstanbul'da kurulsa da amaçlarının Trabzon'u sevdirmek ve Türkiye'nin marka şehirlerinden biri haline getirmek olduğunu söylüyor. Osman Pepe sözü alıyor ve "Trabzon'un talihsizliği İstanbul'a 1000 km uzakta olması ve göç vermesi. Yeteri kadar yatırım da yapılmıyor" diyor.
Belediye Başaknı Gümrükçüoğlu ile birlikte, Zağnos Vadisi'ndeki kentsel dönüşümü yerinde görmeye gidiyoruz. Derelerin islah edildiği yerlere Atalay Şahinoğlu bakıyor ve "Burayı ölmeden bu halde göreceğime hiç inanmazdım. Dere yatağı korkunç bir haldeydi. Gecekonduların yıkılacağını hayal edemezdim" diyor. Gümrükçüoğlu, vadinin denize bakan tarafını eliyle gösteriyor ve 'Şu gördüğünüz apartmanların hepsini yıkacağız ve buraları da parka dönüştüreceğiz' diyor. Trabzon sahilinde 5.6 km yürüyüş yolu yapılmış. Ancak Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu ve 15 yaşına kadar yaşadığı kent, ne yazık ki bu özelliğini yansıtır hiçbir iz taşımıyor. Gördüğüm tek iz yeni yapılan bir bulvara Kanuni isminin verilmesi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN