RASİM OZAN KÜTAHYALI RASİM OZAN KÜTAHYALI

Nükleer santraller kurmak zorundayız

Dün de yazdığımız gibi 2023'e giden yolda Türkiye'nin önündeki en önemli meselelerden biri, belki de başlıcası enerji meselesi. Türkiye Cumhuriyeti'nin önünde ilk kez büyük devlet olma ihtimali belirdi. Türkiye şu an dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olabilecek bir süper lig adayı ülkedir. 2023 için enerji alanındaki en büyük hedeflerimizden biri olan dışa bağımlılığı azaltma hedefi gerçekleşirse Türkiye dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olabilir.
***

2023'te dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olacak Büyük Türkiye hedefi için Türkiye'nin enerji koridoru ülke olması şart. 2023'te petrol ve doğalgaz ithal etmeyen ya da ithalatı minimize etmiş bir Türkiye ancak Büyük Türkiye olabilir.
***

Türkiye'nin şu an kurulu enerji gücü 56 bin megawatt civarında. 2023'te bu 100 bin megawatt'ı aşacak. Her şeyden önce Türkiye'nin enerji piyasası artık tamamen liberal bir yapıya kavuşturulmalı. Yatırımların ağırlığı özel sektöre kaydırılmalı. Büyük Türkiye için gerçek bir liberal kapitalizm bir mecburiyettir.
***

Enerjide dışa bağımlılığı bitirecek en önemli proje kuşkusuz Nükleer Santral projeleridir. Eğer 2023'e kadar evrensel standartlarda işletilen iki nükleer santrale kavuşabilirsek elektrik üretimi için doğalgaz ithalatını minimize edebiliriz. Hele sebat edip üç nükleer santrali birden inşa edip aktif hale getirebilirsek elektrik üretimi için olan doğalgaz ithalatı külliyen biter.
***

Doğalgaz ithalatı bittiği ya da minimize edildiği an ekonomideki en önemli meselemiz olan cari açık meselesi de büyük oranda hallolur. O sebeple nükleer santral meselesi çok çok önemli. Nükleer santrallere karşı çıkıp "Efendim cari açığımız büyük, çok ithalat yapıyoruz" diyenler ya sahtekâr ya da salaktır. Türkiye'nin bu köhnemiş zihniyetleri aşması lazım.
***

Peki ya petrol meselesi? Büyük Türkiye yolunda petrol meselesi de bir o kadar önemli. Türkiye petrol ve doğalgaz aramaları için son 10 yılda 4.6 milyar dolar kadar kaynak kullandı, bu konuda ilerlemeler kaydetti. Kendi petrolümüzü bulmak için sismik arama gemimiz şu an inşa ediliyor. Yeni petrol kaynaklarını Türkiye bulmalıdır, bulmak zorundadır. Geçenlerde Kuzey Denizi'nde 33'üncü kuyuda Norveç açıklarında petrol bulundu ve burası şu an Avrupa'nın en önemli kaynaklarından biri.
***

BP, Petrobras, Exxon Mobil ve Chevron gibi dünya petrol devleri Karadeniz'de sürekli aramalar yapıyor. Çünkü bu havzada ciddi bir potansiyel var. Taner Yıldız'ın yönetiminde TPAO da işte bu verimli Karadeniz havzasında hem müstakil hem başka şirketlerle ortak aramalar yapıyor. Bunlar en nihayet netice verecektir. Konunun uluslararası uzmanları da bu görüşte.
***

Söylediğimiz gibi Türkiye doğalgaz ve petrol ithal etmeyen bir enerji üssü olma hedefinden asla vazgeçmemeli. Bu hedef başarıldığı gün dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olmamız kesindir. 2023 hedefleri için Enerji Bakanımız Taner Yıldız'a çok büyük iş düşüyor.

BİZE ULAŞIN