ŞEREF OĞUZ ŞEREF OĞUZ

Yabancıdan ziyade biz ciddiye alıyoruz

Bundan 4 ay öncesini hatırlayın; Moody's Teyze, notumuzu indirdiğinde bir kaç fon çıkışı dışında fazlaca etkilememiş, bir bakıma piyasada kendi itibarını patlatan canlı bombaya dönüşmüştü.
Bu defa ekonomiye notçu haydutlardan çifte saldırı oldu ve çapraz ateşte piyasanın dengesi bir kez daha test edildi. Notçu haydut diyorum çünkü ülke kredibilitesi ilanında ekonominin temel dinamiklerinden ziyade siyasi argümanlar ile hareket ediyorlar.
Çifte Standard Poor's, , ABD'nin notunu kırdığı için kendi ülkesinde CEO'su hapse girmiş, küresel krizi tetikleyen dev firmaları ise "yatırım yapılabilir" ilan etmişti. Cebine para koyanın düdüğünü çaldıkları afişe olmuştu.
Moody's bizim notu kırdığı andan itibaren Türkiye'ye fon akışının devam etmesini sorguladığımızda bu fonlara sormuştuk; "neden itibar etmediniz?" diye… Cevap; "Onlar bugünü kredilendiriyor biz ise yarını ve taşıdığınız potansiyeli…" olmuştu.
Burada dikkat çekmek istediğim konu; notçulara karşı bizdeki ikircil tutum… Bir yandan "onlara aldırmıyoruz" efeliğindeyiz diğer yandan bu notları bahane ederek yatırımlarımızı erteleme kurnazlığında
Kurnazlık zira ordusu savaştaki bir ülkede yatırımcılarımızın çoğunun, kendi ekonomisine inancı az veya hiç yok… Saldırı altındaki ekonomiyi savunmak, liranın dolar karşısında varlığını savunmak sadece Merkez'e ve hükümete terk edilmiş gibi…
Oysa bu çapraz ateşe karşı koymak hatta notçuların ipliğini pazara çıkarmak pekâlâ mümkün… Bunu; yatırımları ertelemekten vazgeçip aksine hızlandırmakla sağlayabiliriz.
Saldırı geçsin ortalığa çıkarım diyen özel sektörün, kamu garantilerini de hiçe sayarcasına notçuların "uyarılarını" böylesine ciddiye alması, kabul edilemezdir. Cumhurbaşkanı Erdoğan; "yatırımını erteleyeni, ekonomiye saldıranlarla bir tutarım" sözleri ile işaret ettiği tam da budur.
Yerim bitti son soru; Notçuları, yabancılar fazla sallamazken bizdeki yatırımcıların bunları ciddiye alması, kendi ülkemiz Türkiye'ye inanç zayıflığından mı kaynaklanıyor? Yarına inanmayanın yarını olmaz zira…
BİZE ULAŞIN