UFUK SANDIK UFUK SANDIK

Otodan elektrik alamadık

Dünyada yollardaki elektrikli araç sayısı 2 milyon adede yaklaştı. Çin başta olmak üzere ABD ve Avrupa’da satışlar artıyor. Türkiye’de ise verilen teşviklere rağmen bugüne kadar sadece 452 adet elektrikli araç satıldı

Birkaç yıldır elektrikli araçlar dünyanın gözdesi haline geldi. PRNet'in Uluslararası Enerji Ajansı'nın "Küresel Elektrikli Araç" Raporu'ndan derlediği verilere göre dünyadaki elektrikli araç sayısı 2 milyon adede yaklaştı. Araç şarj istasyonu sayısı ise 2.3 milyon adet oldu.
Dünyada elektrikli araç kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasında Çin ve ABD başta geliyor. Bugün Çin'de 600 bin adet elektrikli araç bulunuyor. Çin'i 500 bin adetle Avrupa ve hemen ardından ABD izliyor. Çin'de trafiğe kayıtlı elektrikli araç sayısının 2020'de 5 milyon adede çıkacağı tahmin ediliyor.
Çin'de 2016'da 352 bin adet, ABD'de ise 159 bin adet elektrikli araç satışı gerçekleşti. ABD'deki elektrikli araçların yarısı Kaliforniya'da bulunuyor. Avrupa'daki satışlar ise 221 bin adet oldu. Avrupa elektrikli otomobil pazarını ise Norveç ve Hollanda sürüklüyor.SADECE 452 ADET SATILDI

Elektrikli araç talebinin artmasının en önemli nedeni ise hükümetlerin çevreyi korumaya yönelik aldıkları önlemler ve verdikleri teşvikler. Türkiye'de de 2011'den bu yana elektrikli araçlara önemli bir vergi desteği bulunuyor.
Buna göre motor gücü 85 kW ve altı modellere yüzde 3, 86-120 kW aralığındaki modellere yüzde 7, 121 kW ve üstü modellere ise yüzde 15 ÖTV uygulanıyor. Ancak vergi desteğine rağmen elektrikli araç satışı oldukça düşük. 2017'nin beş aylık dönemde 85kW altı 7 adet 121 Kw üstü 19 adet olmak üzere toplam 26 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. Böylece 2016 sonu itibariyle 426 adet olan Türkiye'deki elektrikli otomobil sayısı yılın ilk beş ayında satılanlarla toplam 452 adede yükseldi.

VOLKSWAGEN 2018'de SATIŞA SUNACAK
Dizel skandalı sonrasında sarsılan imajını elektrikli otomobillerle yükseltmeye çalışan Volkswagen, elektrikli araç pazarındaki iddasını artırıyor. Alman markanın hem globalde hem de Türkiye'deki elektrikli araç takvimi belli oldu. Volkswagen'in 400 km menzile sahip elektrikli e-Golf modeli 2018'in ikinci yarısında Türkiye'de satışa sunulacak. Ayrıca 218 bg gücündeki plug in hybrid modeli Passat GTE de 2018'in ikinci yarısında gelecek. Markanın elektrikli atağı 2020'de I.D ve I.D Buzz modelleri ile devam edecek. 2020 sonrasında sedan ve SUV versiyonlarıyla I.D ailesi genişleyecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN