UFUK SANDIK UFUK SANDIK

Sedan savaşları

Türkiye’de satılan her 100 otomobilden 49’u sedan. Sedan pazarında Renault Megane ile Fiat Egea arasında yaşanan liderlik yarışında son viraja girildi

Türkiye bir sedan ülkesi. Son yıllarda hatchback modellerin talebinde artış görülse de bu tablo değişmiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2017 Ocak-Ekim aylarında 270 bin 286 adet sedan, 155 bin 514 adet hatchback otomobil satıldı. Toplam 547 bin 109 bin otomobilin satıldığı pazarda, sedanların payı yüzde 49, hatchback'lerin payı ise yüzde 28 seviyesinde gerçekleşti. Yani satılan her 100 otomobilden 49'u sedan oldu. Sedan pazarında özellikle Türkiye'de üretilen sedan modelleri arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Tofaş'ın Bursa tesislerinde üretilen Fiat Egea Sedan ile Oyak Renault'nun Bursa Fabrikası'nda üretilen Renault Megane Sedan arasında yılın daha ilk günlerinden itibaren başlayan rekabette son viraja girildi.

LİDERLİK EL DEĞİŞTİRDİ
Yılın ilk beş ayına 130 adet farkla giren Renault Megane, ilk yarı sonunda liderliği kaybetti. Haziran itibariyle pazar liderliğini 1004 adetle ele geçiren Fiat Egea Sedan, Renault Megane ile arasındaki fark daha sonraki aylarda iyice açmaya başladı. Ocak-ekim döneminde Fiat Egea 32 bin 999 adet, Renault Megane ise 28 bin 766 adet sattı. Aradaki fark 4 bin 233 adede kadar çıktı. Rekabet bu şekilde devam ettiği takdirde, Fiat Egea'nın yıl sonunda liderliğini ilan etmesi bekleniyor. Sedan pazarında liderlik için yaşanan rekabetin bir benzeri Gebze'de üretilen Honda Civic ile Sakarya'da üretilen Toyota Corolla arasında gerçekleşiyor. Yılın ilk yarısına dördüncü sırada giren Toyota Corolla, Honda Civic'le aradaki farkı eritip üçüncülüğe yükseldi. Toyota Corolla, ocak-ekim aylarında ise 18 bin 993 adet satarak, rakibiyle arasındaki farkı iyice açtı. Aynı dönemde Honda Civic 14 bin 951 adet satış gerçekleştirdi.

100 SEDANIN 38'İ TÜRKİYE'DE ÜRETİLİYOR
Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, 2017 Ocak- Ekim aylarında pazarda toplam 270 bin 286 adet sedan otomobil satıldı. Türkiye'deki fabrikalarda üretilen yerli sedan otomobillerin satışı ise 102 bin 784 oldu. Bu hesaba göre satılan her 100 sedandan 38'i Türkiye'de üretildi.

MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Tofaş, Honda, Oyak Renault ve Toyota'nın sedan modeller için yaptığı yatırım 1 milyar doları aştı. Fiat Egea Sedan için 734 milyon dolar, Toyota Corolla Sedan için 450 milyon dolar, Renault Megane Sedan için 200 milyon euro, Honda Civic Sedan için 123 milyon TL (317 bin dolarlık) yatırım yapıldı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN