TİMUR SIRT TİMUR SIRT

Geleceği parlak dijital nesiller

Çocukların fen bilimleri, matematik, teknoloji, mühendislik ve sanat konusunda yetkinlikler kazanması için STEM adı verilen yaklaşımla geleceğe hazırlanması şart. Yeni nesil dokunmatik ekranda Youtube kahramanlarıyla büyüyor

Çocuklar daha okul öncesinde kendilerine farklı meslekleri örmek seçiyor. Bunu gördükleri bir kıyafet veya izledikleri bir çizgi filmden etkilenerek yapıyor. Peki çocuklar kendilerine nasıl doğru rol modeller seçecek? Yeni nesil çocuklar ilk eğitimlerini YouTube kanallarında izledikleri animasyon filmlerinden alıyor. Bütün kahramanları dokunmatik ekranda. 4 yaşında hazırlık sınıfında Kuzey, 9 yaşında ilk okulda okuyan Zeynep, 15 yaşında liseye başlayan Melih farklı yetenekler kazanması için aileleri tarafından farklı kurslara gönderiliyor. Çocukların oyuncakları, eğlence anlayışları, hayata bakışları hızla değişiyor. Çocuklar akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarla çok erken yaşta tanışıyor. Ancak bu araçları nasıl kullanacaklarına ilişkin hiçbir aile eğitim vermiyor. Çocuklar yeni alışkanlıklar kazanırken, aileler çocuklarına nasıl rehberlik yapacaklarını bilemiyor. Çocukları üretken ve bilimsel becerilerle donatmak için yeni bir yaklaşımla hareket etmek şart.

EĞİTİMDE STEM YAKLAŞIMI
Oysa aileler en çok çocuklarının geleceği için önemli harcamalar yapmayı göze alıyor. Çocuğunun geleceği için evini değiştirecek kadar fedakarlık yapan ailelerin sayısı hiç de az değil. Eğitimde okul öncesi hazırlıktan Üniversite eğitimine kadar çocukların STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi odaklı yeni bir yaklaşım gelişiyor. Şimdi bunlara +A (Art) sanat başlığı da eklendi. Yani çocukların temel bilimsel eğitime açık olmasının dışında yaratıcı yetenekler kazanması da önem taşıyor. Yeni çağın çocukları kodlama, robotik, 3 boyutlu yazıcılar, nano teknoloji, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi konularda önemli eğitimler alıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN PROJELER ARTIYOR
STEM+A eğitimi için sivil toplum ve eğitim kurumları farklı projeler yürütüyor. NOBEL Kimya Ödülü kazanan Türk Bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın girişimiyle Harriet Fulbright Enstitüsü tarafından başlatılan ve kız çocuklarının fen ve matematik eğitimini destekleyerek üniversite ve iş yaşamına kazandırmayı amaçlayan "Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM" projesi özellikle kız çocuklarının eğitiminde farklılık yaratmayı hedefliyor. Yine TÜSİAD'ın öncelikli konuları konusunda STEM yaklaşımının desteklenmesi yer alıyor. Bunun için sanayi kuruluşları ile eğitim kurumlarının işbirliği yapması öngörülüyor. Çocuklara STEM eğitim kitlerinin dağıtılması, çocukların bilim, teknoloji, matematik ve sanat gibi konularda desteklenesi öngörülüyor. Çocukların yaşadıkları bölgelerdeki mühendislik projelerini görmesi, sanayi kuruluşlarını ziyaret etmesi önem taşıyor. Ayrıca okul öncesi çocuklar için özel animasyon filmlerinin hazırlanması öngörülüyor. Çünkü Youtube kanalları çocukların eğitiminin bir parçası haline geldi.

BİRLİKTE ÖĞRENMEK ŞART
Artık klasik öğretmen ve öğrenci ilişkisi ortadan kalkıyor. Dijital yetkinlikler konusunda bir öğrenci kadar hızlı öğrenemeyen öğretmenler sadece rehberlik yapmalı. Öğrenciler arasında en yeteneklileri arkadaşlarına bildiklerini öğretme konusunda sorumluluk alması sağlanabilir. Ayrıca içerik üretimi konusunda daha fazla atölye çalışması yaparak bir içerik seferberliği için öğretmenlerin olanaklarını artırmalıyız.

UYGULAMALARI SEÇERKEN DİKKAT
Akıllı telefon ve tabletler çocukların elinde doğru bir eğitim aracına dönüşmesi için STEM eğitimini destekleyen uygulamalara öncelik vermekte fayda var. Eğer bu cihazları doğru uygulamalar vererek çocuğunuza veriyorsanız, sonuç daha farklı oluyor. Çocuklar eğlenirken bile bilimsel eğitim alabiliyor. Yine Youtube gibi video deryasında çocuğunuzun karşısına çıkacakları algoritmalara bırakmayın. Önce onun adına bir hesap oluşturun. Böylece doğal yaş sınırlamasına göre çocuğunuz kanallara abone olabilir. Siz yine de çocuğunuza rehberlik yapmayı unutmayın.

STEM DESTEKLİ 4 UYGULAMA
1 Swift uygulamasıyla kodlama öğrenebilir. 6 yaşında çocuklar bile kodlama öğrenebiliyor. 2 Noticing uygulaması çocuğunuzun fizik ve bilimin temelleri konusunda iPad uygulamasıyla farklı şeyler öğrenebiliyor. http://noticing.nysci.org/ 3 Simple Rockets uygulaması geleceğin bilim insanı çocuklar için harika bir oyun. 4 The Robot Factory robotları merak etmeyen çocukların olmadığını bize gösteriyor. AppStrore üzerinden indirerek çocuğunuza kullanmasını sağlayabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN