RIDVAN DİLMEN RIDVAN DİLMEN

Psikolojik üstünlüğü gördüm

Son 10 dakika Galatasaray oyununu kaybedince Fenerbahçe fırsatı kaçırmadı

Koskoca Galatasaray-Fenerbahçe maçında oynanan futbol, tam bir hayal kırıklığı...
Tribünlerin boş olması da bir şey gösteriyor... Kazanan Fenerbahçe için de birçok şey söylenebilir. Fenerbahçeliler, skora mutludur ama oyuna mutsuzdur. Buna rağmen biz biliyoruz ki bu 11, diğer maça çıkacak.
Galatasaray öyle değil. Bu 11, yönetim kurulu 11'idir. Bu durum, Dursun Bey'i bile tartışılır hale getirir. Protesto belki şoktan dolayı olmadı. Başakşehir maçının 11'ine bakıyorum, biri bana anlatsın diyorum. Dün maç öncesi bakıyoruz, takımın yarısı yok! Senin inandığın, güvendiğin bir oyun şablonun yok ki.
Hem saha dışı hem saha içi faktörlerle bu takımı karman çorman yaptı.
Özellikle Fatih Terim'den sonra karmaşık bir düzeni var. Bence Bruma'yı çıkarması da hata. Gelmeyen takıma karşı bir bireysel yetenek... "Chedjou'ya tutundu" diyorduk, o evine gitti, yerine Ahmet oynadı.
Kötü Galatasaray, hiçbir şey yapmayan Fenerbahçe'yi yenemedi. Teoride kalan, kontratak yapamayan Fenerbahçe, 9 korner verdiği rakibini yendi.
Çünkü Tudor'un planı yok! Gelirken, "Aman burada oyuncuya dayalı düzen var" dediler herhalde, bunu halledeceğim diye düşünürken kendisini bitirdi, takımı da bitirdi.
Fenerbahçelilerin gelecek hali yoktu psikolojik olarak. Galatasaray, 80 dakika vuramayınca "İdare edeyim" deyince Fenerbahçe de geldi. Bu güneşe kar dayanmayacak gibiydi. Ne eksik şut, ne eksik iyi orta... 90'da sokuyor Josue'yi... 90'da Alex'i sokmaktan farksız bu. Son 10 dakika Galatasaray oyununu kaybedince Fenerbahçe fırsatı gördü. Bir kere geldi, olmadı, ikinciye geldi golü attı. Burada Fenerbahçe'nin derbideki psikolojik üstünlüğünü gördüm.
3-5-2 oynarsın, kendi görüşüdür, bir şey diyemeyiz ama yönetme açısından Tudor dün kendi fişini çekti. Bu yönetim kurulu takımı... Bu takımı çıkarıyorsan o zaman daha önce yanlış yapmışsın. Sneijder'e, Podolski'ye 'git' deyip çağırırsanız itibarınızı kaybedersiniz. Böyle antrenörlük olmaz ki. Perşembe günü fısıldamışlar kulaklarına.
Otorite falan kalmadı, bitti. Aynı sıkıntıyı Prandelli yaşadı. İki ay sonra evinden çağırıp oynattı Sabri'yi.
Geldin, dakika 1'de Bruma'yı Rize'ye götürmedin. 2'de Sneijder'e sardın.
Futbolcuya dayalı bir sistem varsa bunu iletişimle çözersiniz. "Disiplinle çözerim, ben geldim" derseniz yapamazsınız. Galatasaray- Fenerbahçe maçı belki Tudor'u kurtarırdı, bence artık şansı kalmadı.
Bugünkü Diğer Yazıları
BİZE ULAŞIN