SÜLEYMAN YAŞAR SÜLEYMAN YAŞAR

Altın fiyatları 2011'de ne olacak?

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin pazar günü yaptığı açıklamalar dikkate alınırsa, ABD'de işsizlik oranı gerilemeden faizler yükselmeyecek. Hatta ekonominin görünümü düzelene kadar Merkez Bankası, Hazine bonosu alarak para arzını çoğaltmaya devam edecek.
Ben Bernanke, parasal genişlemeye rağmen enflasyonun düşük seviyede kalacağında oldukça iddialı. Öyle ki Amerikan ekonomisinde enflasyon riskinin olmadığını, enflasyonun yüzde 2'nin üzerine çıkmayacağını ileri sürüyor.
Bernanke'nin bu görüşüne katılmayanlar da var. Onlara göre, 2011'de enflasyon yatırımcı için önemli bir risk oluşturuyor. Dolayısıyla altın fiyatları artacak, zira zayıf Amerikan doları altın fiyatlarını yukarıya doğru ittirecek.
Peki altın fiyatları 2011'de ne olacak?
Altın fiyatları dün yeni bir tarihi rekor kırdı. Bir ons (31.1gr) altının fiyatı 1.431 doları aştı. Golman Sachs stratejistlerinin tahminlerine göre, altın fiyatları önümüzdeki yıl yüzde 20 artacak. Bir ons altının fiyatı 2011 yılsonunda 1.690 dolar olacak, 2012 yılı içinde de altının bir onsu 1.750 dolara çıkacak.
Gelelim altın fiyatlarının yükselmesinin Türkiye ekonomisinde yapacağı etkiye...
Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) verilerine göre, Türkiye dünyada en çok altın tüketen dördüncü ülke olarak biliniyor. Altın fiyatlarının yükselmesine rağmen 2010'un ilk dokuz ayında Türkiye'nin altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre az da olsa artarak 110.8 tondan 111 tona yükseldi. Altın fiyatlarının artışı, Türkiye'de mücevher olarak altın talebini geriletirken, yatırım amaçlı altın talebini yükseltti. İşte bu nedenle dünyada altın fiyatları yükselirken önümüzdeki dönemde Türkiye'de yatırım amaçlı altın talebi çoğalabilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.