Japonya'daki nükleer felaket

Hükümet raporu, krizle mücadeledeki eksikleri ortaya koydu.

Pazartesi 26.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 26.12.2011 11:37
ABONE OL

Japonya'da, Fukuşima nükleer santralindeki felaketle ilgili hazırlanan hükümet raporu, krizle mücadeledeki eksikleri ortaya koydu.

Ülkede 11 Mart'ta meydana gelen depremin neden olduğu nükleer felaketle ilgili hazırlanan ara raporda, santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi çalışanlarının, jeneratörlerin de çalışmaz hale geldiği bir acil duruma karşılık eğitilmedikleri belirtildi.

Yaklaşık 400 kişiyle görüşülerek hazırlanan 507 sayfalık ara raporda, yetkililerin tsunami riskini de yanlış hesapladıkları ve en yüksek dalganın 6 metre olacağını tahmin ettikleri, ancak kıyıyı vuran dalgaların bunun iki katına ulaştığı yer aldı.

Felaket için "tahayyül edilenin ötesinde" anlamına gelen "soteigai" sıfatının yetkililer tarafından kullanılmasının da eleştirildiği raporda, "Bu kaza bize tahayyül ötesi durumlara karşı nasıl hazır olacağımız konusunda da çok önemli bir ders verdi" denildi.

Raporda ayrıca, merkezdeki uzmanların bir süre santralin acil soğutma sisteminin çalıştığını zannettikleri, bunun da radyasyon sızıntısına karşı önlem alınmasını geciktirdiği kaydedildi.
Çernobil'den sonra en büyük nükleer felaket olarak kayıtlara geçen Fukuşima santralindeki kaza ile ilgili hazırlanan raporun, 2012 yılı ortalarında tamamlanması bekleniyor.

Japonya'da meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralindeki 6 reaktörden 3'üne ağır hasar vermiş, 20 bin kişinin hayatını kaybettiği veya kaybolduğu depremin ardından sızan radyasyon nedeniyle santralin etrafındaki bölgede yaşayanlar evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

https://www.sabah.com.tr