Yağ tutucu olmayan eve ruhsat yok

Gelişmiş batı ülkelerinde zorunlu olan ve mutfak atıklarının direk olarak kanalizasyon hattına karışımını önleyen yağ tutucu uygulamasını İzmit Belediyesi de başlattı.

Cumartesi 31.12.2011 15:07
Güncelleme: Cumartesi 31.12.2011 15:11
ABONE OL

İzmit Belediyesi Türkiye'de bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Gelişmiş batı ülkelerinde zorunlu olan ve mutfak atıklarının direk olarak kanalizasyon hattına karışımını önleyen yağ tutucu uygulamasını İzmit Belediyesi de başlattı.

Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, çevrenin kendileri için çok önemli olduğunu ve çevreyi korumak için ilkleri yapan bir belediye olduklarını söyledi.

Doğan, ev ve işyerlerinin mutfak giderlerinin direk olarak kanalizasyon hattına verilmesiyle sistemde tıkanıklık olduğunu ve bu sorunun belediyeleri zorladığını kaydetti.

Özellikle kullanılmış bitkisel yağların, direk kanalizasyon hatlarına verilmesiyle hem suyun hem de havanın kirlendiğine ve telafisi mümkün olmayan büyük hasarlar oluştuğuna vurgu yapan Doğan, "Gelişmiş ülkelerde bu sorunun önüne geçmişler. Biz de konuyu inceledik ve ev ve işyerlerinin bir noktasına yağ toplayıcı denilen sistem kurularak sorunun tamamen ortadan kalktığını gördük. Buna göre mutfak giderleri ilk etapta kromdan yapılan bir düzenekte toplanıyor. Kullanılmış atık yağlar burada toplandıktan sonra mutfak gideri kanalizasyon hattına bağlanıyor." dedi.

RUHSAT VERİLMEYECEK

Başkan Doğan, İzmit'te yağ tutucu özelliğini zorunlu hale getireceklerini de ifade ederek, "Yağ tutucu özelliği olmayan ev ve işyerlerine ruhsat verilmeyecek. Böylelikle Belediyeler için büyük bir sorun olan kanal tıkanmalarının da önüne geçilmiş olacak. Proje sayesinde atık su arıtma maliyetleri düşecek, yağlardan oluşan çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacaktır." şeklinde konuştu.

AYDA 12 TON ATIK YAĞ TOPLANIYOR

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz de yağ tutucu uygulamasının ilk olarak Dolphin AVM'de gerçekleştirdiklerini ve başarılı olduklarını söyledi. Atık yağların kanalizasyon hattına akıtılmaması konusunda eğitim toplantıları yapıldığını ifade eden Açıkgöz, "Özellikle lokanta, restoranlar başta olmak üzere evlerde atık yağların çevreye zararlarını anlatıyoruz. Atık yağların tekrar kullanılmaması konusunda uyarılarımız oluyor. İşyerlerine atık yağ toplama kapları dağıttık. Şimdiye kadar 600 işyeri ile bu konuda sözleşme yaptık. Aylık ortalama 12 ton atık yağ topluyoruz." diye konuştu.

Suya karışan 1 litre atık yağın 1 ton suyu kirlettiğini söyleyen Açıkgöz, "Gelişmiş ülkelerde atık yağlar toplanarak yakıt ve elektrik elde ediliyor. Bu hem ekonomiye kazandırılıyor hem de çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. Avrupa'da 100 litre bitkisel yağ alan firma bunun 30 litresini geri dönüşüme vermek, hatta belgelemek zorundadır. Ülkemizde ise ancak atık yağların yüzde 1'i toplanabilmektedir, diğer kısım ise çöp ve lavabolara dökülmektedir." ifadelerini kullandı.