Elbe Nehri mahkemelik oldu

Avrupa'nın en büyük ikinci, Almanya'nın en büyüğü Hamburg limanını Kuzey Deniz'e bağlayan Elbe Nehri'ni derinleştirme planı çevreci ve doğal hayatı koruma kuruluşlarını harakete geçirdi.

  • Yeşil Ekran
  • Pazar 08.07.2012 16:55
Aralarında Federal Çevreve Tabiatı Koruma Birliği (BUND), Tabiatı Koruma Birliği (NABU) ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı(WWF) daha büyük, çok yük ve turistik gemilerin Hamburg limanına gelmesini ekonomi çevrenin desteklediği siyasi kararı mahkemeye taşıdı. Elbe Nehri'nin planlanan bir metre derinleştirme işleminin gerçekleşmemesi için gerekli üç kuruluşun dava dilekçesi Leipzig kentinde bulunan Federal İdari Mahkemeye verilirken, Elbe kenarında yer alan Cuxhaven ve Otterndorf kentleride dava açmaya hem de imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

Çevreci ve Tabiatı Koruma kuruluşları, 500 milyon Euro'dan fazla yatırım yapılacak derinleştirme işlemlerini dava sürdüğü müddetçe başlayamayacağını umduklarını belirtti.

Hamburg Yatırım ve Ekonomi Bakanı Frank Horch (partisiz) ise derinleştirme işleminin beklenmedik bir şey olmadığını ifade ederek, ben planın önemli olduğundan eminim dedi.
BİZE ULAŞIN