Caretta caretta nöbeti tutuyorlar

Fethiye'nin Çalış Plajı ve Yanıklar Plajı ile Akgöl Mevkiine çıkış yapan caretta caretta kaplumbağaları, yumurtalarını bırakıp, geldikleri gibi geri dönüş yapıyor.

Bu yuvalardan çıkış yapacak yavruları denizle buluşturacak gönüllüler, 24 saat nöbet tutuyor. Denizli Pamukkale Üniversitesi ve Avusturya Viyana Üniversitesi'nden yaklaşık 24 kişi gece-gündüz caretta carettaların yumurtlama ve yumurtadan çıkış dönemlerini takip ediyorlar. Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü'nün projesi çerçevesinde 18 Eylül tarihine kadar görev yapacak gönüllü öğrenciler, gruplar halinde nöbet tutuyorlar.
15 yıldan buyana caretta carettalar için proje üretilen Çalış Plajı'nda her geçen gün yuva sayısının azaldığı bildirildi. Caretta caretta kaplumbağalarının Çalış Plajı'na küstüğü, bu yüzden çıkmadıklarını belirten gönüllüler, 'Turizm yatırımları, otel inşaatları, caretta carettaların plaja çıkışını periyodik olarak azalttı' dediler.

Denizli Pamukkale Üniversitesi mastır öğrencileri Fatih Polat ve Musa Asmaz, Çalış ile Yanıklar plajları ve Akgöl Mevkiinde bu yıl 34 yuva tespit edildiğini, bu yıl Çalış Plajı'nda 8 yuvanın bulunduğunu belirttiler. 'Bu yuva sayısı geçen yıllarda daha fazlaydı' diyen Fatih Polat ve Musa Asmaz, 'Anaç caretta carettalar yumurtlamak için gece çıkmaktadır. Plajın kullanımı, geceleri ışık ve gürültü nedeniyle yuva açısında plajda azalma var. Oysa Çalış Plajı'na caretta kaplumbağası görmek için gelen turistler var. Bu tabiat dostu canlıyı küstürmemek lazım. Hocamız Yakup Kaska yönetiminde Denizli Pamukkale Üniversitesi ile Viyana Üniversitesi birlikte üç grup halinde gece-gündüz nöbet tutuyoruz' dediler.
BİZE ULAŞIN