Binlerce balık öldü

Rize'nin Güneysu ilçesinden geçen Güneysu Deresi ile aynı sudan beslenen bir alabalık çiftliğinde binlerce balık öldü. Balık ölümlerine neden olarak dere üzerinde yapımı süren bir hidroelektrik santralinin (HES) istinat duvarlarının yapımında kullanılan çimentonun kimyevi madde sızıntısının yol açtığı iddia edildi.

Güneysu Deresi üzerinde, aralarında sazan ve alabalıkların yer aldığı çok sayıda ölü balık görenler, durumu yetkililere bildirdi. Aynı suyla beslenen Dört Mevsim Alabalık Çiftliği'nde de aralarında yarım metre boyunda ve 3 ile 5 kilo ağırlığındaki anaç türlerinin de yer aldığı 2 bin 500'ün üzerinde balığın öldüğü saptandı.

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi'nin çiftlikte bulunan deney balıkları da telef oldu. Olayın ardından Devlet Su İşleri yetkilileri bölgeye gelerek toplu balık ölümleri ile ilgili inceleme başlattı. Balık ölümlerine dere üzerinde yapımı süren HES projesi kapsamında dere kenarına yapılan istinat duvarlarının inşasında kullanılan çimentoya katılan bir kimyasal madde sızıntısının yol açtığı ileri sürüldü.

Alabalık çiftliğinde 2 bin 500'ün üzerinde anaç balığı telef olan ve 30 bin lira civarında maddi zararı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın komşusu Bekir Çakmakçı da duruma tepki gösterdi. Çakmakçı, "2 bin 500'ün üzerinde anaç balığımız telef oldu. Gece dereye beton döktüler. O sırada dereye karışan çimento katkı maddesi suyla birlikte çiftliğimize geldi. Balıklarımız gitti. Öyle anaç balıklarımız vardı ki 4 binin üzerinde yumurta bırakıyordu." diye yakındı.
BİZE ULAŞIN