Kırgızistan’da Türklerin Yaptırdığı Orta Asya’nın En Büyük Camisi Tamamlanıyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kırgızistan’a yaptırılan Orta Asya’nın en büyük camisi olacak olan Bişkek Camii inşaatı hızla sürüyor.
TDV tarafından Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’e Osmanlı mimarisinde yaptırılan ve Ankara Kocatepe Camii andıran Bişkek Camii’nde 15-20 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. Cami hakkında bilgi veren Kırgızistan Bişkek Din Hizmetleri Müşaviri Orhan Genç, Kırgızistan’ın bağımsızlığını elde ettikten sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın burada bir çok hizmetlerde bulunduğunu belirterek, din görevlileri göndermek vasıtasıyla buraya katkı sağladılar. Daha sonra cami yaptırma noktasında birkaç yerde irili ufaklı cami yaptırdığını söyledi.
Kırgızistan’a Orta Asya’nın en büyük camisini yaptırma niyetinin hasıl olduğunu ve 2012 yılında Bişkek Camii’nin temelinin atıldığını belirten Genç, “Camimiz 15 -20 bin kişinin biranda namaz kılacağı bir alan olacak. Cami Osmanlı mimarisinde yapılacak bir camidir ve bittiğinde Orta Asya’nın en güzel en büyük camisi olacaktır. Caminin kaba inşaatı tamamlanmış durumda ince işçiliğini bazı malzemelerden bulabildiklerimizi Kırgızistan’dan temin ediyoruz bulamadıklarımızı Türkiye’den getirmek zorunda kalıyoruz. Kurşun’u dahi TIR’larla Türkiye’den getiriyoruz. Bunun için yapım süreci biraz zaman almaktadır. Niyetimiz camimizi 2017 yılının en geç Kurban Bayramında bitirmeyi düşünüyoruz. İnşallah bitirdikten sonra Burası Kırgızistan ve Bişkek için çok önemli bir yer olacak. Turistler açısından gelen gidenler açısında ilk ziyaret edilen yer olacaktır. Bu camimiz Türk halkının Kırgız halkına bir hediyesi olacaktır. Tamamen Türk halkının katkılarıyla yapılan bir cami olacaktır. Türkiye ile Kırgızistan arasında var olan iyi ilişkilerin bu camiden sonra daha da iyi olacağı kanaatindeyim” dedi.
35 dönüm alan üzerine kurulan cami ve külliyenin dört bölümden meydana geldiğini ifade eden Genç, “Bunlar cami bölümümüz, din hizmetleri müşavirliği binamız, buranın müftülüğüne ait binamız ve abdesthanelerden oluşuyor. Caminin kapalı alanı 7 bin 500 metrekaredir. Aynı anda 10 bin 500 kişi namaz kılabilecek, çevresiyle birlikte bu rakam 15-20 bin kişiye ulaşmaktadır. İşlerimiz yolunda giderse 2017 yılının Kurban bayramında hizmete açmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Camide çalışan işçilerin büyük bir bölümünü Türk işçiler oluştururken, Yozgat’tan gelen mermer ustası Halit Savcı, bir Türk olarak Kırgızistan’a yaptırılan Orta Asya’nın en büyük camisinde çalışmaktan gurur duyduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN