BEÜ’de Çevre Ve Geomatik Mühendisliği Bölümleri, Müdek Akreditasyon Çalışmalarında Son Aşamaya Geldi

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)’nün akademik kalite çalışmaları büyük ivme kazandı.
BEÜ’de Mühendislik Fakültesi Çevre ve Geomatik Mühendisliği Bölümlerinin MÜDEK Akreditasyonu çalışmaları son aşamasına geldi. Bu bölümlerin de akredite olmasıyla Mühendislik Fakültesinin MÜDEK Akreditasyon Belgesine sahip bölüm sayısı 3’e yükselecek.
Akademik eğitimin uluslararası standartlarda kalite güvencesine sahip olması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında önemli yere sahip olan Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) üyeleri, 12-14 Nisan 2015 tarihleri arasında BEÜ Çevre ve Geomatik Mühendisliği Bölümlerine, akreditasyon süreci değerlendirme ziyaretini gerçekleştirdiler.
Ziyaret kapsamında Bölümlerin sahip olduğu derslik, laboratuvar, genel alt yapı olanaklarını yerinde inceleyip değerlendiren MÜDEK üyeleri, son aşamaya gelinen akreditasyon çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağı görüşünü paylaşarak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden memnuniyetle ayrıldılar.
Konu hakkında açıklama yapan Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, eğitimde kalitenin vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak; “Bölümümüzde yetiştirdiğimiz geomatik mühendisi adaylarının teknolojik gelişmeleri yerinde ve zamanında kavrayan, iyi eğitilmiş, güncel bilgiler ışığında donanımlara sahip, nitelikli mezunlar olarak topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yaklaşımla kalite çalışmalarına büyük önem veriyoruz. MÜDEK akreditasyonu sürecini tamamlayarak sona ulaştık. Bu noktada son çalışmalarımızı da ziyarete gelen MÜDEK üyeleri ile paylaştık. Sürecin tamamlanmasını bizler de büyük heyecanla bekliyoruz. Bu noktada emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.
Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Yıldırım da sürecin son aşamasına ulaşılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek; “Bölümümüzde Rektörümüz desteğiyle son yıllarda geliştirilen altyapı olanaklarımız ile tüm akademik ve idari personelimizin katkıları sayesinde yürüttüğümüz MÜDEK akreditasyon çalışmalarının son aşamasına ulaşmış bulunuyoruz. Akreditasyon ile amacımız değişen ve gelişen dünyada daha nitelikli, piyasanın ihtiyaçlarına cevap verebilen Çevre Mühendisleri yetiştirmektir. MÜDEK üyeleri gerçekleştirdikleri son ziyarette çalışmalarımız hakkında olumlu görüşler belirttiler. Kalite ve akreditasyon çalışmalarının büyük önem kazandığı günümüzde özellikle Çevre Mühendisliği alanında akredite olmuş bir bölüme sahip olmamız tüm Üniversitemiz açısından gurur verici bir durum olacaktır. Sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
MÜDEK
(MÜDEK) Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği, 2002 yılından bu yana Türkiye’de Mühendislik Fakültelerinde sürdürülen eğitim-öğretim çalışmalarının kalite standartlarını değerlendiren ve bu kapsamda bölümlere uluslararası geçerliliği olan EUR-ACE etiketi verme yetkisine sahip bir akreditasyon ajansı olarak faaliyet gösteriyor.
MÜDEK, European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) Avrupa’da akreditasyon verme hakkına sahip 10 ajanstan biri olma özelliği taşıyor. MÜDEK, akreditasyon süreçlerini takip ettiği Fakültelere ziyaretler gerçekleştirerek belirlenmiş bir çok kriter çerçevesinde yaptığı değerlendirmeler sonunda bölümleri belli süreler için akredite ediyor.
BİZE ULAŞIN