Çaycuma Türk Eğitim-sen’den Türkistan’daki Zulme Tepki

Çaycuma Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Tarık Arslan Çin Halk Cumhuriyeti’ni, Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılan zulümden dolayı kınadı.
Uygur Türklerine yapılan işkencelere seyirci kalan uluslararası kuruluşları da eleştiren Arslan, yapılanları görmezden gelenlere tepki gösterdi.
Arslan yaptığı açıklamada "Çin zulmü, Müslüman Türklerin yaşadığı Doğu Türkistan’da devam ediyor. Ramazan ayında bile soydaşlarımıza yaptıkları zulmün artarak devam ettiği bugünlerde, yaşananları büyük bir üzüntü ile takip ediyoruz. Önceki gün Çin Hükümeti’nin her yıl ramazan ayı nedeniyle Uygur Türklerine yönelik oruç yasağı ve belirli kısıtlamalar nedeniyle gerilimler yaşanmış ve 18 Doğu Türkistan vatandaşı Kızıl Çin zulmü altında hayatlarını kaybetmiştir. Acılara seyirci kalan tüm dünya milletlerinin, bir an önce Çin Devleti’ne gerekli tepkiyi vermesini ve Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın sıkıntılarının giderilmesi için harekete geçmelerini bekliyoruz.Türkiye ve İslam Dünyası artık uyanmalı, gerekli tepkiyi göstermelidir. Birleşmiş Milletler adam gibi tepki göstermelidir. Doğu Türkistan’ın Çinlileştirilmesine Hayır! Türklerin de insanca yaşama hakkı vardır, zulüm sadece Filistin’de, Mısır’da yoktur. Uygur Türklerine yapılan zulmü, bu zulme seyirci kalıp hala Müslümanım diyenleri, zulüm denince sadece Filistin ve Mısır’ı görüp, Doğu Türkistan’ı görmezden gelenleri ve zalim Çin Devletini nefretle kınıyorum.”dedi.
BİZE ULAŞIN