Kiraz Bahçelerinde Sürvey Çalışması

Kiraz Bahçelerinde Sürvey Çalışması
Çaycuma İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce, zirai mücadele çalışmaları kapsamında meyve bahçelerinde zararlılara karşı sürvey çalışması yapıldı.
Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarınca Kayıkçılar ve Dereköseler Köylerinde bulunan kiraz bahçelerine, kiraz ve sirke sineği zararlısı tespiti için çekici tuzaklar asıldı. Kurulan tuzaklar sayesinde bölgede kiraz sineği ve sirke sineği zararlısı araştırıldı. Üretim dönemi boyunca 2 haftalık aralar ile çekici tuzaklar kontrol edilerek böcek sayımı yapıldıktan sonra yakalanan böcekler Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne gönderilecek.
Bölgede yürütülmekte olan bu tür araştırma faaliyetleri sonucu kapama meyve bahçelerinde ve ticari amaçlı yetiştiricilik yapan çiftçilerin daha az masraf yapması, doğru zamanda, doğru dozda ve doğru ilaçla mücadele ile hem çevreye hem de insan sağlığına olan zararların azaltılması veya ortadan kaldırılması hedefleniyor. Böylece daha kaliteli ve daha sağlıklı ürünler üretilecek.
Yapılan çalışmaların sonuç ve ayrıntıları üreticilerle paylaşılarak, üreticilerin bakım ve mücadele metotları kendilerine öğretildi.
BİZE ULAŞIN