Son dakika: Alman Bakanlar Kurulu'ndan flaş İncirlik kararı!

Son dakika... Alman Bakanlar Kurulu’nun, İncirlik Üssü’nde görev yapan askerleri geri çekmeyi kararlaştırdığı bildirildi. DEAŞ'la mücadele kapsamında görev yapan keşif uçakları ve yakıt ikmal uçağından oluşan Alman birliğinin, Ürdün’e konuşlandırılacağı kaydedildi.

Son dakika: Alman Bakanlar Kurulu'ndan flaş İncirlik kararı!

Alman Bakanlar Kurulu, bu sabah yaptığı toplantıda İncirlik krizini ele aldı. Kurul, Alman askerlerinin İncirlik Üssü'nden çekilmesine karar verdi.

DWelle Türkçe, Alman Hükümeti'nin kararını duyurduğu haberinde "Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in Alman askeri birliğini İncirlik'ten çekme planı Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi" dedi.

Merkel'den İncirlik açıklaması!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İncirlik'teki Alman askerlerinin çekilmesinden sonra da Almanya ve NATO müttefiki Türkiye arasındaki görüşmelerin sürdürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

Alman hükümetinin İncirlik'teki Alman askerlerinin çekilmesine onay vermesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, "Türkiye ile çok sayıda alanda ortak çıkarlarımız ve güçlü ekonomik ilişkilerimiz var, bu nedenle görüşmelerin sürmesi çok gerekli" dedi.

Ankara'nın Alman parlamenterlerin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaretine izin vermemesinin ardından, Alman hükümeti bugün askerlerin çekilmesine onay vermişti.

Angela Merkel, İncirlik'ten Alman askerlerinin çekilmesine rağmen Ankara ile diyaloğa devam etmeleri gerektiğini söyledi.

İncirlik'te hava hareketliliği

Almanya'nın askerlerini çekme kararı aldığı üste askeri hareketlilik gözlendi

Almanya'nın askerlerini çekme kararı aldığı İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında askeri hava hareketliliği yaşandı.

Merkez Sarıçam ilçesi İncirlik Mahallesi'ndeki hava üssünde, İnsansız Hava Araçları'nın (İHA), helikopterlerin, savaş ve kargo uçaklarının iniş kalkış yaptığı görüldü.

Almanya, milletvekillerinin İncirlik'teki Alman askerlerine ziyaretini uygun bulmayan Türkiye'den askerlerini çekme konusunu gündeme getirmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamında İncirlik'te bulunan askerlerinin durumunu ele almıştı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de toplantının ardından yaptığı açıklamada, Tornado keşif uçakları ve bir yakıt ikmal uçağının da yer aldığı yaklaşık 260 kişilik Alman askeri birliğinin İncirlik'ten Ürdün'e taşınması önerisinin kabul edildiğini bildirmişti.

BİZE ULAŞIN