'Önümüzdeki 3 yılda kamu kendine çeki düzen verecek'

Bakan Şimşek, yeni dönemin kamu için kendine çeki düzen verme, işadamları için ise yatırım dönemi olduğunu vurguladı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bundan sonraki dönemin, imkanları olanlar açısından bir yatırım dönemi olduğunu belirtti. Hiçbir krizin sonsuza kadar sürmeyeceğine işaret eden Şimşek, "Çok iyi dönemler de sonsuza kadar sürmez. Her zaman böyle olmuştur, ama geldiğimiz noktada bir toparlanmanın başladığı da ortada. Bundan sonraki dönem tabii ki imkanları olanlar açısından bir yatırım dönemidir. Burada önemli olan yatırımın niteliğidir, ne iş yaparsanız yapın, bunun kurgusunu iyi kurmanızdadır. Mutlaka özel sektör yatırımlarını artırmamız lazım. Teşvik sistemi önümüzdeki dönemde öngördüğümüz toparlanmanın önemli bir parçası'' dedi. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) ve İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD) tarafından düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Şimşek, İsviçre'deki banka hesaplarıyla ilgili olarak, "Varlık Barışı anlamında biz herkese çok büyük fırsat sunduk. Bu fırsattan yararlanmazlarsa, biz de gerekeni yapacağız'' ifadesini kullandı.

'ÖZEL SEKTÖRLE BÜYÜYECEĞİZ'
Ekonomik program üzerindeki çalışmaların devam ettiğini aktaran Şimşek, "Önümüzdeki üç yıl Türkiye'de kamunun kendisine çeki düzen verdiği bir dönem olacak ve aslında Türkiye için özel sektör odaklı, özel sektörün liderliğinde bir model öngörüyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'de ekonomik modelin omurgasını özel sektör dinamizmi oluşturacak'' diye konuştu.

THY'NİN 119'UNCU DIŞ HATTI CAKARTA OLDU
THY'nin Endonezya'nın başkenti Cakarta'ya düzenlediği uçak seferleri başladı. Singapur bağlantılı sefer dolayısıyla Soekarno-Hatta Cakarta Havaalanı'nda tören düzenlendi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "THY'nin bu güzel girişimi; iki ülke ilişkilerine katalizör etki yapacaktır" dedi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY'nin 119'uncu dış hattı Cakarta seferlerinin haftada 5 gün gerçekleştirileceğini, yılda 25 bin yolcu taşınabileceğini belirtti.