İlk hasadı vali yaptı

Osmaniye’de bu yıl ilk kez uygulanan “Yer Fıstığında Çift Sıra Ekim Projesi”nde ilk hasat Vali Kertem Al’ın da katıldığı düzenlenen törenle gerçekleştirildi

İlk hasadı vali yaptı

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü ortaklığında, hayata geçirilen "Alternatif Bir Üretim Modeli Olarak Yerfıstığında Çift Sıralı Ekim Projesi"nde ilk hasat yapıldı. Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü Yerleşkesi'nde düzenlenen etkinlikte Tarla Günü, Genç Çiftçi Hibe Projesi Temsili Çek Dağıtımı ve Soya ve Yerfıstığı Yetiştiriciliği Kursu belge dağıtımı da yapıldı.

VALİ AL TRAKTÖRDE
Traktör koltuğuna oturan Osmaniye Valisi Kerem Al, temsili hasadı yaptı. Hasadın bereketli olmasını dileyen Vali Kerem Al, çiftçilerimize bereketli ürün ve bol kazanç temennisinde bulundu. Projenin 1 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu belirten Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü Müdürü Reşat Yıldız, projenin temel hedefinin Osmaniye'deki yer fıstığı üretimini artırmak olduğunu ifade etti. Projenin hedef kitlesinin kadın çiftçiler olduğunu da belirten Reşat Yıldız, "Kadın çiftçilerimiz büyük bir özveri ile çalıştılar. Aynı alan üzerinde yaptığımız ekimlerde yüzde 25–30 civarında bir artış sağladık. Önümüzdeki yıllarda ilimizde çift sıralı ekimi yaygınlaştırabilirsek, şu an ilimizde 50-60 bin ton olan verimi, 80 bin tona kadar çıkarabiliriz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN