Unlu mamul atıkları israfı ortaya çıkardı

Osmaniye’de 1 yılda 2 market ve 1 hastanenin dokunulmamış unlu mamul atıkları 10 tonu buldu. HAYTAP gönüllüleri, atık gıdaları sokak hayvanlarına ulaştırdı

Unlu mamul atıkları israfı ortaya çıkardı
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Osmaniye İl Temsilciliği tarafından, market ve hastanelerden alınan unlu mamul atıkları, sokak ve doğadaki canlılara yem oldu. Başlatılan 'Taze bayatlar kampanyası' kapsamında yıl içerisinde toplanan yaklaşık 10 tona yakın unlu mamul, gönüllü 25 kişilik bir ekip tarafından, haftanın üç günü, Fakıuşağı Mahallesi, Devlet Bahçeli Bulvarı, Karaçay, Çöp döküm sahası, İstasyon Caddesi ve Salı pazarı civarı ile Zorkun yaylalarında besleme etkinlikleri ile dağıtıldı.

10 TON KULLANILMAMIŞ GIDA
HAYTAP İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala, yıl içerisinde ortalama 850 saat mesai yapıp, 10 tona yakın unlu mamulün çöpe gitmesini önlemeye yönelik sürdürülebilir bir çalışma düzenlendiklerini söyledi. Laçinbala, "İsrafı gözler önüne seren bu çalışma sadece 2 market ve 1 hastanenin dokunulmamış unlu mamul atıklarından oluşmaktadır. Besleme etkinliklerinde yılda 5 bin kilometre yol kat edilmekte ve 300 litre yakıt harcamaktadır. En küçük harcamaları bile minimum seviyede tutarak 1 canlıya daha yardımımızın dokunması amaçlanıyor. 2018 de daha yaratıcı projeler ile sokak hayvanlarına destek vermeği planlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN