Pilatese başlamadan fizik tedavi uzmanına danışın!

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
İstanbul Ortopedi Merkezi Başhekimi Op. Dr. İsmail Yılmaz pilatesle ilgili sorularımızı yanıtladı:

Pilates, sağlam bir insanı acil servislik yapabilir mi?
Pilates, ancak yanlış yapıldığında sağlam insanda dahi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu spor, vücudun; özellikle denge sağlayan kasları başta olmak üzere kas ve bağlarını uygun şekilde çalıştırarak, güçlenmesini ve direnç kazanmasını sağlamasına yönelik bir disiplindir. Bir gözetmenin yönetiminde uygulanması anlamlı olur. Aksi takdirde yapılan işler kaotik olup, bundan hedeflenen faydaların sağlanması mümkün olmayabilir. Aşırı veya uygunsuz germeler tendonlarda ve kaslarda ağrılara neden olabilir.

BİR UZMANA DANIŞIN

Pilates yapmak isteyenlerin önce röntgen mi çektirmesi gerekiyor?
Bel fıtığı olan insanların pilatese başlamadan önce kendisini takip eden beyin cerrahisi uzmanına danışması gerekir.

Bir kişi pilatesin kendisine zararlı olup olmadığını nasıl anlayabilir?
Kişi, bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına başvurarak, kendisinde bu tip bir sporu yapmaya engel bir durum var mı, öğrenmeli. Ayrıca kişinin özellikle dikkat etmesi gereken; bir rahatsızlığının olup olmadığını öğrenmesidir. Bunun dışında pilatesin faydası olabilecek bir rahatsızlık tespit edilirse, sporu yaparken ona yönelmesi de sağlanabilir.

DÜZENLİ YAPILMALI
Haftada kaç gün pilates yapmak sağlık açısından faydalı olur? Haftada iki veya üç gün pilates yapılması genel sağlığınız için faydalı olacaktır. Aslında ideali haftada kaç gün olursa olsun, bunun bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve düzenli olarak yapılmasıdır.

Pilates mutlaka bir uzman gözetiminde mi yapılmalı? Evde televizyon başında tek başına pilates yapmak sakıncalı mı?
Başlangıçta mutlaka uzman gözetiminde yapılması gerekir. Fakat ilerleyen dönemlerde evde televizyon karşısında yapılmasında da bir sakınca yoktur. Önemli olan prensiplerin anlaşılması ve sporun doğru öğrenilmesidir. Eğer seviye atlanacaksa, bu da bir pilates uzmanı gözetiminde olmalıdır.

Hangi sağlık sorunu olan insanlar pilates yapmamalı?
Metabolik kas hastalıkları olanlar, koroner arter hastalıkları olanlar, yaralanmaların akut dönemlerinde olanlar ve vücudunda düşkünlük meydana gelenler yapmamalı.