Yemeden de şişmanlanır

Her şeyi doğru yapıyorsunuz ama beliniz, mikrodalgaya koyduğunuz mısırdan daha çabuk büyüyorsa; sorun hormonlarınızda olabilir. İşte, yemeseniz de kilo almanıza neden olan etkenler:

1- Tiroit seviyesi: Hipotiroit, metabolizmanızı yavaşlatır, hatta metabolizmanızı Lance Armstrong'un bisikletinden kağnıya dönüştürür. Böylece kilo almanız kaçınılmaz olur.

2- Polikistik over sendromu: Kadınların yüzde 20'sinde açıklanamayan kilo alımının önemli bir nedeni de bu rahatsızlıktır. POS; yumurtalıklar tarafından anormal olarak salgılanan bir hormonun yol açtığı insülin direncidir.

3- Testosteron düşüşü: Eğer belinizde yağ varsa, testosteron seviyesi yaşlı erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda libidodan daha hızlı düşer. Bu da daha çok kilo alımına neden olur. Bu bölgedeki yağ, testosteronu östrojene dönüştürür. Bazıları, şişman bekar erkeklerin bir barda bira içip diğer erkeklerle takılmalarının nedeni olarak bunu gösterir. Çünkü libidoları ve bir kadını yatağa atmak isteyecek arzuları yoktur. Fakat beli yağlanan kadınlar da libido kaybına uğrar. Çünkü böbreküstü bezlerindeki testosteron, seks arzularını etkiler. Ayrıca az testosteron az kas anlamına gelir, ki bu da yağ yakımını zorlaştırır.

BİZE ULAŞIN