MHP'li Vural: Başbakan bilerek 10 Kasım'ı seçtiklerini söylemiştir

Salı 10.11.2009 00:00
ABONE OL
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Dün PKK ile mücadele etmek için ayak sürüyenler, teröre destek olanlar, bugün terör örgütünü güya bitirmek için siyasal hedeflerine göre adım atılmasını istemektedirler'' dedi.

Vural, Genel Görüşme önergesinin öngörüşmelerinde MHP grubu adına söz aldı. Türk milletinin milli mücadelesinin lideri, Türkiye Cumhuriyetinin kurucu önderi, Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ü ebedi aleme uğurlanışından bu yana 71 yıl geçtiğini belirten Vural, ''Bu büyük insanı, büyük vatanseveri, büyük milliyetçiyi, büyük devlet ve siyaset adamını, büyük askeri bir kez daha minnet, sevgi, saygı, hayranlık ile andığını'' ifade etti.

Tüm uyarı ve taleplere rağmen böylesine bir günde millet nezdinde derin hassasiyet ve endişeler doğuran bir siyasal tartışmanın Meclis gündemine getirildiğini söyleyen Vural, ''Öngörüşmelerin 10 Kasım'da yapılmasında ısrar etmelerinin elbette bir sebebi vardır. Böyle bir günde yapılmasında bir mahzur olmadığını 'tatil günü değil, yas günü değil' gibi sudan gerekçelere bağlayanlar, aslında asıl hesaplaşma hedeflerini de ortaya koymaktadır. Başbakan bilerek 10 Kasım'ı seçtiklerini söylemiştir. Cumhuriyetle hesaplaşmanın öngörüşmelerini yapmak için bu tarihin seçildiği ve siyasi bir anlam yüklediklerini itiraf etmiştir'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi ziyaretinde Anıtkabir Özel Defterine yazdığı, ''(Yurtta barış, dünyada barış) ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum'' ifadesinden sonra TBMM'de yaptığı konuşmada ''sözde demokratik açılım konusundaki önerilerinden ilham aldığını, 10 Kasım'da öngörüşmeleri yaparak ev ödevlerine ne kadar sadık olduğunu da ortaya koyduğunu'' ileri sürdü.

Vural, ''Yüklenmek istenen bu siyasi anlam aslında ortaya konan sözde açılımların da hedefini göstermektedir. Cumhuriyeti kuran iradenin anıldığı bir günde ikinci cumhuriyet sevdalılarının hezeyanlarına TBMM'de meşruiyet kazandırmaktan öte bir siyasal anlamı yoktur. Teşhisi ve muhtevası bile böylesine tartışmalı olan bir konunun 10 Kasım'da yine tartışmalı olarak gündeme taşımak, aslında toplumda cepheleşmeyi arttırmak, milli ve manevi tarihleri hafızalardan kazımak amacını ortaya koymaktadır'' diye konuştu.

''TAM BİR UTANÇ TABLOSUDUR''

Atatürk'ün fikir ve eserleriyle gelinen noktayı mukayese etme açısından imkan bulduklarını belirten Vural, Atatürk'ün yabancılara sırnaşarak, masalarda yüz sürerek, teslim olarak siyaset yapmadığını söyledi. ''Atatürk'ün, emsali görülmemiş bir çürümüşlükle, ayrışmayı kaşımadığını, 36'ya bölmeye çalışmadığını'' ifade eden Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:
''(Atatürk) Gidip yabancı başkentlerde boyun eğmemişti, Papa Heykeli altında imza atmamıştı. Teröriste tören düzenlememişti, omuzlarına almamıştı. İhanete kucak açmamıştı. Atatürk, 'siyasî, adli, iktisadi ve mali bağımsızlığımızı imhaya ve sonuç olarak yaşama hakkımızı inkar ve ortadan kaldırmaya yönelik olan Sevr Antlaşması, bizce mevcut değildir' diyerek Serv'i reddetmişti. Müslüman kardeşlerimize, Türk dünyasına zulüm ve kan getiren gizli Sevr olan Büyük Orta Doğu Projesinin eş başkanlığını yapmamıştı. Atatürk, asırlar boyunca bu topraklar için hayatını vermiş aziz şehitlerimizi tazimle, saygıyla, hayranlıkla anmıştı. Hepsi onun kader arkadaşlarıydılar. Bu topraklar ve bu millet için kahramanca mücadele ederken hayatını kaybeden şehitlerimize kelle dememişti.
Atatürk bir tek yerde maalesef yanılmıştır: 'mazinin kararsız, çürümüş zihniyeti ölmüştür' demiştir. Ama 64 yıl sonra yabancılarla işbirlikçi bir iktidarın dirilip, 7 yıl çörekleneceğini aklına dahi getirmemiştir. Bu muhteşem ruhun ve vicdanın sahibi bugün milletin yüreğinde ve ebedi istirahatgahında yaşamaya devam ediyor. Ve, ne utanç vericidir ki, bugün tam bir ihanet, ayrışma, bölünme, parçalanma senaryosunun müsvettesi, İstiklal Savaşımızı kazanmış Gazi Meclisin huzuruna getirmekten asla ve asla hicap duyulmuyor. Bu tam bir utanç tablosudur. Bu yozlaşmanın en çukur noktasıdır. Daha derini ve karanlığı yoktur. Sizi milletimize şikayet ediyorum. Sizi şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza şikayet ediyorum.''

''BU, BİZİM FIRSATIMIZ DEĞİL''

MHP Grup Başkanvekili Vural, 7 yıl önce sıfırlanmış, tüketilmiş bir terör örgütünü canlandıranların öncelikle kendilerini sorgulamaları gerektiğini ifade ederek, ''Türkiye;yi etnik kimliklere göre tanımlayan kimdir? Eyaletlerden bahseden kimdir? 'Ne mutlu Türküm diyene' sözünden rahatsız olan kimdir? Türklüğü etnik kimliğe indirgeyen kimdir? Kim terörist başının serbest kalmasını sağlayacak şekilde kanun değişikliğini Meclise sunmuştur?'' sorularını yöneltti.
''Tarihi fırsat'' denilerek terörle mücadelede sözde çözümler ileri sürüldüğünü belirten Vural, ''Nedir o fırsat? Kimin için fırsattır? Terörle mücadelede fırsat yakaladığını söyleyenler bu defa da milletimizi kimliksizleştirmeyi, huzurunu bozmayı, ayrıştırmayı çözüm olarak yutturmak istemektedirler. Bizi biz yapan, milletimizi millet yapan, devletimizi ayakta tutan bütün değerler uçuruma yuvarlanmaktadır. Soruyorum bu yapılanlar, bu söylenenler bizim için nasıl bir fırsat olabilir? Bu fırsat bizim fırsatımız değildir. Bu fırsat tarihi emellerini ve stratejik amaçlarını yerine getirmek isteyenler için bir fırsattır. Dün PKK ile mücadele etmek için ayak sürenler, teröre destek olanlar, bugün terör örgütünü güya bitirmek için siyasal hedeflerine göre adım atılmasını istemektedirler. Teröre çözüm reçeteleri Türkiye'nin çözülmesinin adımlarıdır.

''MİLLETİMİZ, PKK'YLA MUHATAP OLMAYI HAZMETMEZ''

Genel Görüşme önergesine ''evet'' diyeceklerini bildiren Vural, bu öngörüşmeden sonrada (Perşembe günü) yapacakları genel görüşmede de MHP olarak düşüncelerini ortaya koyacaklarını söyledi.

Hükümetin her şeyi net olarak anlatması gerektiğini ifade eden Vural, açılımın, kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin açıklanması gerektiğini söyledi.

''(Bu bir paket değil, bir süreçtir) diyerek Türk milletinin iradesini teslim almayı denemeyiniz. Ucu açık bir sürece Türkiye'yi sokarak hapsetmek isteyen bir siyasal düşünceyi deşifre etmeye kararlıyız'' diyen Vural, şöyle devam etti:
''(Bu bir paket değil, bir süreçtir) diyerek aslında hedeflerini ve amaçlarını saklamak ihtiyacında olmanızın sebeplerini biliyoruz. Bu amaç ve hedeflerin Türk milleti tarafından kabul edilmeyeceğini biliyorsunuz. Bunu da Başbakan itiraf etmiştir. Siz bunu hazmedebilirsiniz ama Türk milleti asla bu dayatmaları hazmetmeyecektir. Milletimiz fitne ve fesadı hazmetmez. Milletimiz etnik kimliklere göre bölünmeyi hazmetmez, milletimiz dilinin bozulmasını hazmetmez, milletimiz PKK'yla muhatap olmayı hazmetmez. Türk milletinin sınıflarını, okullarını, bölgelerini, camilerini, dilini, kimliğini, kültürünü ayırmak isteyenleri de hazmetmez.
İmralı'nın kılavuzluğunda PKK'nın sözde barış elçilerine sınırda devlet töreni ile karşılanmasına zemin hazırlayanların, teröristlerin işlerini kolaylaştıranların, onlara yol açanların cumhuriyetimizle, milli kimliğimizle, birliğimizle, bütünlüğümüzle sorunu olanların, sözde çözüm arayışlarının bir parçası olmadığımızdan rahatsızlık duyanların MHP'yi hedef alması elbette tabidir. Bin yıllık kardeşliğe sahip çıkacağız, teröristle şehidi aynı kefeye konulmasına karşı koyacağız, milletimizi etnik kimlik siyasetiyle ötekileştirmeyeceğiz, anaların gözyaşına, şehidimizin koruduğu onurumuza sahip çıkacağız.''

''NEDEN 12 KASIM?''

MHP'nin tuzağa düşmediğini ve milleti de tuzağa düşürmeyeceğini söyleyen Vural, ''MHP olarak terör sorununu, bitirmeye, bölücülük gündemini yırtmaya, kardeşliğimize, bütünlüğümüze sahip çıkmaya kararlıyız. Analarımız gözyaşı da dökmeyecek, milletimiz de bölünmeyecek'' dedi.
Oktay Vural, bugün öngörüşmesi yapılan genel görüşmenin 48 saat sonra yani 12 Kasımda yapılacağına dikkati çekerek, ''Neden 10 Kasım'da görüşüyoruz, genel görüşme tarihi neden 12 Kasım? 12 Kasım'da acaba terörist elebaşının Roma'da yakalandığı bir dönemde, onun sözde kılavuzluğunda hazırlanmış yol haritalarını Meclis'te tartışmak için mi acaba 12 Kasım'da genel görüşme yapılmasını istediniz? Bunu zillet olarak görüyorum'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin itiraz etmesi üzerine konuşmasını sürdüren Vural, ''12 Kasım, terörist başının yakalandığı gün... Şimdi bugünlerde konuşmayı yapanlar için ibretlik bir olay olarak anılacaktır. Gerçekten ibret verici olmuştur. Üzülüyorum. Herkes özenle tarihleri seçsin'' dedi.