'Gerekirse A2 ile çıkarız'

Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
Yıldırım Demirören'in karşısına çıkan tek başkan adayı olan Murat Aksu, göreve gelmesi halinde Beşiktaş'ın geleceği için çok sıkı bir ekonomik dönem geçireceklerini açıkladı. Aksu'nun 'geleceği kurtarma reçetesi' şöyle: "Önce idari ve mali yapılanmayı tamamlayacağız. Tamamen profesyonellerin hakim olduğu, yöneticilerin cebine tamah etmeyen, idari ve mali açıdan şeffaflığın yaşandığı bir dünya kulübü Beşiktaş hedefi ve hayaliyle yola çıkıyoruz. Bu kurumsal yapıyı oturtana kadar yönetim kurulu üyelerimle beraber 2 yıl insanüstü bir çaba sarf edeceğiz." "Acı bir reçete uygulayacağız. Bunu anlayamayan ve göremeyenlerin bize oy vermesini beklemiyorum. Yüksek maaş alanlar, ahbap çavuş ilişkileri kulüpten temizlenecek. 600'ü aşmış personel aşağılara inecek.

" TAKIMDAN AYRILAN ÇOK OLABİLİR "
Yıldız oyuncu transferine karşı değiliz. Yıldız adı altında vasat futbolcuların Beşiktaş'a kakalanmasına karşıyız. Borçları yeniden yapılandırmak adına gerekirse takımı altyapıdan, A2'den 18 genç futbolcudan kurar öyle çıkarım. Onlara da ağabeylik yapacak 3 tane deneyimli yıldız koyarım." "Futbolcu sözleşmeleri ve maliyetleri kulübün menfaatleri doğrultusunda hukukun izin verdiği ölçüde gözden geçirilecek. Takımdan ayrılacak çok futbolcu olabilir. Amatör branşlarda sporcular üç kuruş alamazken futbol takımında 'oynamayan' futbolculara milyon euroları saçamazsınız."

Ben ne yapacağım?
Güven ortamı en önemli konu. Beşiktaş'ın büyüklüğü ve camianın gücü şu anda % 10 kullanılıyor. Güven ortamını sağlayıp büyük bir sinerji oluşturacağız.
İnönü Stadı'nın 3 tribününü tek tek yıkıp yeniden yapacağız. Camianın önde gelenlerinden sponsorluk katkısı alıp tribün ismiyle ekonomik sorunları çözmek için girişimlerimiz var.
Beşiktaş bu günlere geldiyse Süleyman Seba'nın kazandırdığı arazilerle oldu bu. İkinci bir gayrimenkul hamlesi yapacağız. Kulübe İstanbul ve dışında araziler kazandıracağız.
Altyapı terk edilmiş. Çocuklarımız barakalara mahkum edilmiş. Barcelona modelini kurup tarama sistemiyle destekleyeceğiz. Ümraniye'de yeni yıldızların yetişeceği sahalar ve tesisler yapacağız.

Demirören ne yaptı?
Beşiktaş'ın 6 yılda oluşan 500 milyon TL'lik kaynaklarını kullan, heba et; sonra da "40 milyon dolar borç verdim" diye ortada dolaş.
Hangi akılla Tabata'ya 20, İsmail'e 14, 30 yaşındaki sakat Nihat'a 12 milyon TL bonservis ödüyorsun? Tabata'yı isteyen mi vardı? İki yıl önce idmana bedavaya getirilen ama almadığın İsmail'in talibi mi vardı? Beşiktaş'ın itibarını Mehmet Topuz olayında yerle bir et, acısını Nihat'ın bonservisine 12 milyon, kendisine 4 yıl için 25 milyon TL garanti parayı sayarak kapat. Kaçırdığın İbrahim Kaş'ı 2.4 milyon TL'ye kirala.
Madem büyük Beşiktaşlısın verdiğin parayı derneğe değil de, AŞ'ye kaynak aktarımı yap. Ama o zaman bir şirket ortağı olarak tüm mali yıkımın sonuçlarına ortak olacağını biliyor.