Hesap soracağız

Yıldırım Demirören'in karşısına çıkan Beşiktaş Başkan Adayı Murat Aksu SABAH'a önemli açıklamalar yaptı.

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
"Mali açıdan çökmüş, işletme sermayesi bile bitirilmiş bir kulübün başkanlığına aday olmak tam deli işi. Taşın altına elimi sokmuyorum, kafamı giyotinin altına koyuyorum "

"UEFA yayın hakları 2019 yılına kadar yok pahasına verilmiş, böyle giderse bunlar yakında Fulya'yı komple kırdıracaklar. Demirören'in yaptığı, hastayı kendine muhtaç bırakmak"

"Beşiktaş'ın varlıkları borcu karşılamakta zorlanır. Kulüp uçuruma yuvarlanıyor. Sistem bu zihniyete 3 yıl değil, 3 ay bile dayanamaz. Kulüp çağdışı yönetiliyor"

Beşiktaş'ın 30-31 Ocak'taki kritik kongresinde başkan Yıldırım Demirören'in karşısına aday olarak çıkan Murat Aksu, "Beşiktaş'ın kurtuluş mücadelesi" diye özetlediği seçim yarışı öncesinde düşüncelerini ve projelerini SABAH'a anlattı. İşte 6 yıllık Demirören yönetiminin ilk 3 yılında ikinci başkanlık yapan Murat Aksu'nun ağzından "Değişim hareketi"

Beşiktaş'ı yönetmeye niçin talip oldunuz?
Beşiktaş büyük bir tehlikenin ve kaosun içinde. Bu köhne, çarpık zihniyet sürerse şu an kullanılan kaynaklar, kırdırılan gelirlerle 200 milyon dolarları aşan borç 3 yıl sonra 500 milyon doları bulacaktır. Şu anda bile Beşiktaş'ın varlıkları mevcut borcu karşılamakta zorlanır. Beşiktaş uçuruma yuvarlanıyor. Sistem bu zihniyete 3 yıl değil, 3 ay bile dayanamaz. Kulübümüz çağdışı yönetim anlayışı ve sürüklendiği borç batağıyla maddi anlamda iflas etmiştir. Hal böyleyken elimiz kolumuz bağlı oturamayız. Ciddi bir operasyona başlamamız gerek.

Demirören'in ilk kongreyi kazanmasında önemli payınız var. İlk üç yılının ikinci başkanı olarak kendinize öz eleştiri yapmıyor musunuz?
Sayın Demirören'in başkan seçilmesinde maalesef önemli payım var. Bu kötü gidişi görünce kendimde sorumluluk hissettim. Herkes hata yapar. Ben kendimle çok hesaplaştım. Vicdan azabı duyduğum için aday oldum. Bu sorumluluğu bir görev kabul ettim. İkinci başkan olarak çok hatasını engellediğim gibi, birçoğunu da başkanlık hegemonyasına takılarak engelleyemedim. Üç yıl sonunda Sayın Demirören ikinci dönemde de devam etmek istedi ama ben "Yönetim tarzı ve ilkelerimiz uyuşmuyor. Bu anlayışla yürütemeyiz. Senin yönetim tarzının değişeceğine de inanmıyorum" diyerek yolları ayırdım.

Beşiktaş'ta aday olabilecek bir sürü isim daha var. Niçin onlar değil de siz aday oldunuz?
Gönül ister ki Beşiktaş'ı gönülden seven bütün işadamlarımız işin içinde olsun. Ancak kulüp yönetiminde ve mali hesaplarında bu kadar kara nokta varken, borç miktarı tam olarak bilinmiyorken, bankalardan kredi alınamayıp, faktoring şirketlerinin kapısına düşülmüşken, üyelik çarpıklığı ortadayken, tribünlerde olaylar birbirini takip ederken bu insanları nasıl cesaretlendirip böyle bir kaosun içine davet edeceksiniz? Beşiktaş'ın önde gelenleriyle, değerli işadamlarıyla görüşmelerim ve Hikmet (Çetin) Abi'yi başkanlık için bekleme sürecim gösterdi ki birinin cesaretle çıkıp Beşiktaş'ı uçuruma götüren bu zihniyeti yıkması gerekiyordu. Demirören anlayışından yaka silkenlerin çağrılarına uyarak ve cesaret göstererek aday oldum. İster akıllı işi olsun, ister deli işi. Bu cesareti gösterdik. Taşın altına elimi sokmuyorum, ateşten gömleği giyiyorum. 'Korkunun ecele faydası yok' mantığıyla kafamı giyotinin altına koyuyorum.

KEMOTERAPİ VAAD EDİYORUM
Sayın Demirören "Hiçbir sorun yok" havası veriyor. Ortada bir çelişki yok mu?
Beşiktaş'ın borcu son 6 yılda 30 milyon dolardan şimdi geleceğe ait kırdırılan gelirlerle birlikte 200 milyon doları aştı. Kulübün yayın gelirleri, stad reklam ve bilet gelirleri borçlarına karşı temlikli. UEFA yayın hakları 2019'a kadar yok pahasına verilmiş ve o para kullanılmış. Göğüs reklamı, stad reklamı tüketilmiş. Beşiktaş AŞ'nin %15 hissesi daha satılarak derneğin şirketteki payı % 70'e inmiş. Nakit temini için Fulya'da metrekaresi 17, 20 dolardan kiralar kırdırılıp kullanılmış. Geleceğe ait Fulya kira gelirlerinin 30-35 milyon dolara yakını şimdiden ya kullanılmış, ya temlik verilmiş. Transfer hovardalığının bir kısmını karşılamak için elde kalan son alacaklarla FİBA Faktoring'den 30 milyon Euro daha alınmış. Tabata başta birçok futbolcunun bonservisine ödeme yapılmadı. Takımdaki bazı oyunculara 2-3 yıl öncesinden alacakları için kulüp senetleri verilmiş. Böyle giderse bir kısmıyla yetinmeyip Fulya'yı komple kırdıracaklar. Demirören'in yaptığı hastayı kendine muhtaç bırakmak. Durumun vehametini görmek için SPK ve İMKB'ye açıklanan mali tablolara ve dip notlarına bakmaları yeterli olur. Hasta ağır kanser, içten içe çürüyor. Ne yazık ki kemoterapi vaad ediyorum.

Dünyanın en seksi bayan sporcuları

Bir zamanların yıldız futbolcuları

Takımların simge ve sembolleri

Ünlüler hangi takımı tutuyor?