2016 dosyanız iyi ama ben Fransızım

UEFA Başkanı Platini, Euro 2016 adaylık yarışı için "Türkiye'nin dosyası çok iyi. Fransa ve İtalya'nın da... Fransız olduğum için işe karışmıyorum Ama tıpkı Şenes Erzik gibi ülkemin kazanmamasını dileyemem" dedi

1984 Avrupa kupasında, burnunu televizyonun camına yapıştırıp önce gruplarda Danimarka ve Belçika'ya attığı golleri nefes almadan seyretmiş, yolun sonunda İspanya'ya attığı golle ülkesini kupaya taşırken bile ona küsmemiştim; ki sarı-kırmızı kontenjanından İspanya varsa onu tutmak Allah'ın emriydi o zamanlarda benim için… Çocuksu gülümsemesiydi belki de aklıma kazınan. Ama Michel Platini'yle değil röportaj yapmak tanışmak bil e nefesimi kesiyor. Bu nedenle UEFA'nın İsviçre'deki merkezine ulaştığımda onun gelmesini beklerken bile inanamıyorum, ya birşey olur da iptal olursa röportaj… 1.5 saatlik süre içinde sorularımın hepsini kaçmadan açık açık cevaplıyor Platini. Gülümsemesine bu kez 'Başkan' ağırlığı da eşlik ediyor, ince esprileriyle beraber… Öncelikli hedefi 'Futbolu korumak istiyorum' cümlesinden belli. Bir kere daha adaylığını koydu UEFA Başkanlığı için ve ben de futbolu onun korumaya devam etmesini istiyorum!

Türkiye'nin Euro 2016 organizasyonunu almak için şansı nedir?
(Gülüyor)
Çok güzel soru ama bilmiyorum. 13 kişi oy kullanacak ve onlar karar verecekler. Ama dosyanın çok iyi olduğunu biliyorum. Aslında 3 dosya da iyi… Eh, ben Fransız olduğum için çok fazla karışmıyorum. Şenes Erzik de karışmıyor.

Türkiye'nin sıfırdan stat inşa edecek iken Fransa ve İtalya'nın statlarını restore etmekle yetinecek olması handikap mı?
Açıkçası ben Fransız ve UEFA Başkanı olduğum için, içinde Fransa, İtalya ve Türkiye geçen bir soruya cevap verirken zorlanıyorum. Ben Fransızım… Haliyle ülkemin kazanmamasını dileyemem. Bir Türk de kendi ülkesinin kazanmamasını istemez. Bizim için (Şenes Erzik'i kast ederek) karmaşık bir durum. Ama dosyanız iyi.

Dünya Kupası'ndan beklentiniz ne? Sizce nasıl geçecek? Favoriniz var mı?
(Gülüyor)
Onu FIFA organize ediyor! Tamam, organizasyonun başkan yardımcısı olduğuma göre iyi geçeceğini düşünüyorum. 12 bin Afrikalı gönüllü üzerine düşeni yaparsa iyi geçer. Ama Afrikalılar bugün 'Gitmeyeceğim' derse o zaman biraz zor.

Orada organize etmek riskli değil miydi?
Polonya-Ukrayna gibi... Türkiye gibi... Bu ülkeler de daha önce organizasyon almadılar... Güney Afrika da almamıştı. Yani risk var. Ama bunu göze almazsak organizasyonu asla yayamayız.

Ya uzaklık? Deplasmana giden futbol seyircisi ağırlıklı olarak Avrupa'da...
Ama Güney Afrikalılar için uzak değil ama (gülüyor). Sonuçta hep bir yerin ortasındayız. Tamam bize uzak. Ama birçok ülke için de yakın. Ne yazık ki dünyadaki 5 milyar futbol seyircisinin hepsi Avrupa'da yaşamıyor. Hem Naibi'li gazeteciler için uzak değil. (Tekrar gülüyor)

BİZE ULAŞIN