Türk futbolunu yakından izliyor

Sayın Platini Türk futbolu deyince aklınıza ilk ne geliyor? 2002 Kore ve orada oynayan takım. Bu birkaç sene öncesinde Galatasaray'ın UEFA Kupası başarısını getiren takımdı ağırlıklı olarak. Tanınmış bir jenerasyondu. İlk başlarda çok iyi tanımadığım, çok fazla ağırlığı olmayan ama gittikçe kuvvetlenen iyi bir jenerasyondu. Şimdi birçoğu bıraktı. Aynı şey Fransa'nın 1998'deki jenerasyonu için de geçerli. Bu, Galatasaray'dan gelen bir takımdı. Takımların futbolu, Türk oyuncularla iyiyse milli takımları da başarıya ulaşıyor.
Türk futbolunu takip ediyor musunuz? Evet, belli bir mesafeden… Avrupa müsabakalarını takip ediyorum, büyük takımlarını Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'ı takip ediyorum. Zaman zaman başkanlarıyla irtibat halinde oluyorum. Türk Futbol Federasyonu ve onu çevreleyen insanlarla ile ilişki halindeyim. Türk futbolu beni ilgilendiriyor. Tutkulu, aşk dolu bir futbol. Futbol aşıkları olan bir futbol. Bu bence çok iyi. Türk futbolu hoşuma gidiyor.
UEFA'ya bağlı 53 ülke var. Türkiye önem sırasında bunun neresinde yer alıyor? (Gülüyor) 53 çocuğum var. Çocuklarım arasında ayırım yapmam.
Diplomatik bir cevap oldu! Peki o zaman şöyle sorayım. Futbol sahnesinde Türkiye'nin önemi ne? Bence politika yapan yeterince insan var. Ben futbol yapıyorum. Türkiye UEFA'nın bir parçası. Yani Fransa kadar, Kazakistan kadar, Ukrayna kadar veya İspanya kadar bir rolü var. Ama gelişmekte olan bir ülke. Bu nedenle yapılanmalarına destek oluyoruz. Kesinlikle büyük bir futbol ülkesi. UEFA açısından Türkiye diğer ülkelerle eşit.

BİZE ULAŞIN