Kültür ve inanç turizmi merkezi Kilis

Bir zamanlar Evliya Çelebi'nin de yolunun düştüğü Kilis, yerli ve yabancı turistleri ağırlamayı bekliyor.

Çarşamba 24.06.2009 15:04
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 15:35
ABONE OL
MÖ 3500-3000'e kadar uzanan tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kilis, kültür ve inanç turizminin önemli merkezleri arasında yer alıyor.

Kabaltlarının bulunduğu dar sokakları dolaşmanın, tarihe ışık tutan taş evleri ve hamamları gezmenin, yüzyıllardır akan kastellerden su içmenin, Hz. Ömer döneminde İslam topraklarına katılan kentte ibadethane ve mevlevihanede huzura varmanın, İslam büyüklerinin türbelerini ziyaret etmenin ayrıcalığını yaşamak isteyenler Kilis'i mutlaka ziyaret etmeli.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Kent merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Ravanda Kalesi ile Kurukastel Ören Yeri, Ağcakent Ören Yeri, Polateli ilçesindeki anıt mezarı, Topdağı köyündeki kaya mezarları, Çatalhöyük, Şeyh Mahsur Türbesi, Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi, Küt Küt Dede Türbesi, Ulu Cami, Akcurun Cami, Ali Çavuş Cami, Hoca Hamamı, Paşa Hamamı, Salih Ağa Kasteli, Fellah Kasteli, Nemika Kasteli, Neşet Efendi Konağı, Ahmet Bey Konağı gezilebilecek yerlerden sadece birkaçı.

Kilis'e gelip de yöre mutfağıyla tanışmamak olmaz tabii. Kendine has yemekleri ve tatlılarıyla zengin mutfak kültürüne sahip olan Kilis'te, acir dolması, şıhıl mahşe, oruk, kübbülmüşviyye, ekşili malhıta, köllük aşı, lebeniye, otlu aşı, keşkek, Kilis tavası, yemeklerinin üzerine yiyeceğiniz gerebiç, katmer, belluriye, cennet çamuru, künefe tatlılarının tadı, uzun zaman damağınızda kalacak.

Kilis'ten ayrılırken hem kendinize, hem sevdiklerinize yöresel nakış işleri, el halıları, yemeni ve rengarenk saten kumaşlar üzerine iğneyle işlenen yorgan ve üzüm pekmezi almayı unutmayın.