MERYEM GAYBERİ MERYEM GAYBERİ

Avrupa’nın ‘DEAŞ’ı?

Daha geçen ay, Avrupa'nın, 'demokratik ilkeler'den adım adım uzaklaştığını, sadece Almanya örneğinin bile Avrupa'daki İslamofobinin (İslam düşmanlığı), ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının geldiği noktayı göstermeye yettiğini yazmıştım. Maalesef gelişmeler, bu gidişatı doğrular nitelikte. AB Bakanı Ömer Çelik de "Ortadoğu için DEAŞ neyse, Batı için bu İslam düşmanları odur. Dün yaptıkları hatanın benzerine düşüyorlar" diyor.

Avusturya, ırkçı, ötekileştirici, ayrımcı ve faşist uygulamalarını artırıyor. Şimdi de camilere kilit vurup Müslüman din adamlarını ülkeden süreceklerini açıkladılar. Önceki gün de Almanya'da cami cemaati dağılırken bir kamyonet namazdan çıkanların arasına daldı ve 5 Türk vatandaşı ağır yaralandı.

***

Milyonlarca Türk'ün ve farklı aidiyetten Müslümanın yaşadığı başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde camilere, Diyanet'in binalarına ve başörtülü kadınlara yönelik saldırılar o kadar arttı ki, bazı bölgelerde Müslümanlar saldırı endişesi ile sokağa bile çıkmıyor.

Almanya'da ırkçı Nazi partisi olan Alternatif Parti'ye (AFD) destek yüzde 15'i geçti. Avusturya ve Macaristan'da ırkçılar iktidarda. Fransa, Hollanda, Polonya, Finlandiya gibi ülkelerde de Müslüman ve yabancı düşmanlığı had safhada.

***

Geçen seçimlerden tecrübeli olduğumuz için bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan, gurbetçi vatandaşlarımızla Bosna'da buluştu. Hükümetten hiçbir yönetici de Avrupa'nın yasakçı tutumu nedeniyle bu seçimlerde Avrupa'daki Türklerle buluşma programı düzenlemedi.

Fakat FETÖ'cülerin Almanya, Yunanistan başta olmak üzere AB ülkelerinde ellerini kollarını sallayarak gezmeleri ve PKK'lıların Avrupa ülkelerinde "gösteri yapma özgürlüğüne" ise hiçbir engel yok.

***

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, geçen hafta ülkedeki bazı camileri kapatarak bu camilerdeki görevli din adamlarını ülke dışına çıkartacaklarını açıkladı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya Başbakanı'nın İslam düşmanlığının temsilcisi haline geldiğini belirterek, "Başbakan olan şahıs, hayalperest, aşırı sağın iddialarını dillendiren, ırkçıların söylemlerini içselleştirmiş durumda. Avusturya, Avrupa için pimi çekilmiş bir bomba. Avusturya'nın dönem başkanlığını yok sayıyoruz" dedi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan önce ürettikleri antisemitizmin bir benzeri olacak şekilde şimdi de Avrupa'da İslam düşmanlığı üretildiğine dikkat çeken Çelik, "Önümüzdeki dönemde Avrupa için çok kaygılıyım. Avusturya hükümeti tüm Avrupa'yı zehirlemektedir. İşlerin iyice anormalleştiği bir Batı dünyasıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

***

Evet Avrupa'nın, bir medeniyet projesi dediği AB ile yola çıkıp faşizme varması endişe verici. Sadece ırkçılara ve başka ülkelerin bölücülerine hoşgörü gösteren Avrupa, Müslümanlara karşı ise maalesef İkinci Dünya Savaşı öncesindeki gibi refleks gösteriyor.

Eskilerin dediği gibi, bu gidişat Avrupa'nın "Kendi başını yer!"

Bizden söylemesi…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN