OSMAN ALTINIŞIK (ANKARA) OSMAN ALTINIŞIK (ANKARA)

Yeni yıl, yeni umutlar...

Ve... Dün yılın son, bugün ise yılın ilk günü. Tüm yaşanmışlıklarıyla geride bıraktığımız 2017 yılı tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Yeni yıl umutların tükenmediği, beklenti ve hayallerin karşılandığı bir yıl olsun.
Bir önceki yıldan farklı olacak kuşkusuz.
Öyle de olsun istiyorum...
Bireysel umutlar yeşerecek, aile ile ilgili düşler kurulacak, kentsel beklentiler artacak, ülkenin durumu için daha iyi dilekler konuşulup dünya adına hep güzelliklerden yana sohbetler koyulaşacak.
Soğuk ve karlı yılbaşı geceleri hiç aklımdan çıkmıyor. Yaşlanıyor muyum, neyim... Birkaç gün önce yaşa dair yeni bir sayfa açtım. 40'lı rakamları geride bıraktım. Yılın son günlerini ciddi bir sağlık sorunu ile geride kaldı. Çok şükür daha iyi, daha sağlıklı günlere yelken açtım. Hani hep söyleriz ya 'sağlık her şeyin başı' diye... Sağlıksız hayal de kurulmuyor...
Çoğu kez ihmal ettiklerimizin faturası ağır oluyor. İşte sağlık da ihmal edildiğinde sonuçları çok ağır, bedeli telafisiz oluyor. Bu bağlamda yeni yıla dair en büyük temenni en büyük beklenti sağlıktan yana olsun.
Çocukluğumun yılbaşlarını hatırlıyorum.
Metrelerce kar altında karşıladığım yeni yılları. Çocukluk yıllarımın yılbaşları daha yalın daha güzeldi. Mütevazı ev ortamlarında kutlanır. Varsa siyahbeyaz ekran gecenin en iyi eğlence aracıydı. İletişim araçları bu kadar gelişmediği için günler öncesinden 'yılbaşı kartları' ile karşılıklı kutlamalar başlardı.
İşte o kartlar özenle de saklanırdı.
Gönderilen şehrin portresi revaçta olsa da Noel Baba'nın kızaklı figürleri ve kar kaplı şehir en popüler olanlarıydı. Şimdileri anlatmaya gerek yok bile... Lütfen Allah'ım!
İnsanlar artık hayatlarından şikâyet etmek yerine onu güzelleştirmeye çabalasın ve sahip oldukları için şükretmenin önemini kavrasınlar.
Birçok insanın sokaklarda yaşadığını, açlıktan ölmek üzere olduğunu, hastalıklarla mücadele ettiğini unutmayıp, sahip oldukları için şükretsinler.
Şükretmek din olgusunun dışında bir erdemdir. Sahip oldukları için şükreden tok gözlü olmayı da, küçük şeyleri kendilerine dert etmemeyi de bilir.
Bu insanlar daha pozitif, daha yaşam dolu ve neşeli olur. Bunlar benim dileklerim... Yeni yıl, yeni umutların yeşerdiği, barut kokularının olmadığı, tüm insanlığın barış içinde yaşadığı bir dünya olsun... Bugün yeni bir güne, yeni bir haftaya ve yeni bir yıla uyandık... Dün dünde kaldı, yarınlara bakmak gerek. Tüm güzellikler üzerinize olsun...

BİZE ULAŞIN