FAHRETTİN ALTUN FAHRETTİN ALTUN

Bu Rusya korkusu da neyin nesi?

Hepimizin dikkatini çekiyordur. Amerika'nın önde gelen kurumları sistematik biçimde Rusya korkusu pompalıyorlar. Neredeyse 1950'leri yeniden tecrübe ediyorlar. ABD'de Rusya, günden güne daha fazla şeytanlaştırılıyor. Bu korku siyaseti önce Trump'a karşı bir kampanyanın parçası olarak kullanıldı. Şimdi ise çok daha kapsamlı bir projeye hizmet ediyor.
ABD medyası hemen her gün Rusya'nın ABD'ye ne türden zararlar verdiği konusunda haber ve yorumlara yer veriyor. Son olarak Center For American Progress isimli stratejik düşünce kuruluşu Rusya'nın ABD için yarattığı tehdidi ve önümüzdeki dönemde neler yapacağını anlatan bir rapor yayınladı. Geçen hafta yayınlanan bu rapora göre Rusya'nın cürümleri şunlar:
ABD'nin siber güvenlik ağına sızmak, hükümetin gizli bilgilerini, iş dünyasına ait verileri ve kamuoyuna malolmuş kişilerin mahrem bilgilerini hedef almak.
Siber güvenlik ağlarında ABD'lileri avlayabilecek güvenli bir alan tesis etmek.
ABD ve müttefiklerine Kremlin'e karşı casusluk operasyonları yaptıkları gerekçesiyle saldırmak.
Özellikle enerji, iletişim ve finans gibi sektörlerde ABD'ye saldırmanın yollarını aramak.
ABD seçimlerine ve siyasi karar alma mekanizmalarına sosyal medya üzerinden müdahalede bulunmak.
ABD ve NATO kuvvetlerine karşı kışkırtıcı ve kritik önemde operasyonlar gerçekleştirmek.
Uluslararası hukukun kuruluş prensiplerine aykırı şekilde yabancı bir devletin toprak parçasını işgal etmek.
Dünya çapında gerçekleştirdiği eylemlerle ABD çıkarlarına zarar vermek.
Bütün bunlar ne demek oluyor? Kanaatim odur ki ABD'nin Ortadoğu'ya dönmesi için bir gerekçeye ihtiyacı var. Bu gerekçeyi DEAŞ bile veremedi. DEAŞ'ın bir başka versiyonu da veremez.
Pompalanan Rusya korkusu tam da bu gerekçeyi sağlama amacına matuf. Sanıyorum önümüzdeki günlerde ABD'de "Rusya'ya haddini bildirmeliyiz" söylemlerinin daha fazla duyulacağı öngörüsünde bulunabiliriz.
Tam da buna uygun biçimde ABD Savunma Bakanı James Mattis, cuma günü herkes rahat olsun "Kuzey Kore'nin balistik füzeleri ABD'yi vuramaz" diye bir açıklama yaptı. Yani, "Kuzey Kore'yi şeytanlaştırmaya bir süre ara veriyoruz. Kendimize yeni düşmanlar arıyoruz."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları
BİZE ULAŞIN